Allianz’ın baş ekonomisti: 2019’da hisselerde volatilite sürecek

Allianz SE’nin baş ekonomi danışmanı El-Erian, ABD hisse piyasalarının 2019’da hareketli bir yıl geçireceğini ancak ABD ekonomisinin resesyona girmesini beklemediğini söyledi.

ABD hisse piyasasındaki son gerilemenin ardından, yatırımcılar yıllardır görülmemiş olan vahşi bir piyasa volatilitesine tanık oldular. 2018, hisse piyasaları için pek olumlu geçmese de önde gelen bir ekonomist, büyük günlük fiyat dalgalanmalarının asıl 2019’da karşımıza çıkacağını iddia etti.

Bu iddia, Allianz’ın baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian’ın 2 gün önce Fox News Sunday ile yaptığı bir röportajda dile getirildi. El-Erian, piyasaların yakın zamanda artan volatilitesine rağmen ABD ekonomisinin durgunluğuyla ilgili endişelerin abartılı olduğunu ve ABD ekonomisinin güçlü ve istikrarlı bir şekilde büyümeye devam edeceğini söyledi.

Volatilite 2019’da devam edecek

Hisse piyasaları şu sıralar nispeten yatay seyretse de El-Erian, piyasaların yakın gelecekte büyük fiyat dalgalanmaları görmeye devam edeceğini söyledi.

Bu satırlar yazıldığı sıralarda, Dow Jones %1.15 artışla 23,327$’dan işlem görürken S&P 500 de %0.85 artışla 2,506$’dan işlem görüyordu. Nasdaq da yine %0.85’lik bir artışla 6,635$’dan işlem görüyor.

Röportajda El-Erian, son dönem piyasada görülen oynaklığın aslında uzun vadede iyi bir şey olabileceğini belirterek şunları söyledi:

“Eğer Dow Jones’da 1000 puanlık dalgalanmalar görürseniz şaşırmayın. Bu, bir süredir bizim yeni realitemiz ve 2017’in güzel geçtiğini gösteriyor. İnsanlar, 2017’de her şeyin iyi gittiğini unutuyor. Volatilite yoktu ve yüksek getiriler vardı. Bu yüzden, şimdi yaşadığımız durumu bir normalleşme olarak görüyorum. Kısa vadede çok iyi bir şey olmayabilir ancak uzun vadede hiçbir sorun yok.”

El-Erian ayrıca, yüksek frekanslı algoritma ticaretinin son dönemde gördüğümüz volatilitenin arkasındaki faktörlerden biri olduğunu belirtti ve bu konuyla ilgili şunları söyledi:

“Algoritma ticaretinde, her dipte satın alma mentalitesi yerini her rallide satışa bırakıyor. Bu yüzden çok oynaklık oluyordu. Bu nedenle, neyin işe yaradığına ve ABD ekonomisine yeniden odaklanmamız çok önemli.”

ABD ekonomisi resesyona girmeyecek

Medyanın ve sözde analistlerin yatırımcıya ABD’nin 2019’da resesyona gireceği korkusunu pompaladığını söyleyen El-Erian, bu konu hakkında şunları söyledi:

“Bu kesinlikle gerçek olmayacak. Bunun gerçek olması için ya çok büyük bir politik hata yapmanız lazım ya da piyasada olağanüstü gelişmeler olmalı. Ancak, büyüme politikalarımızı geliştirmedikçe yavaşlayacağız. Ayrıca, FED kamuoyu ile daha iyi iletişim kurmalı ve faiz artışının piyasalar üzerindeki etkileri konusunda daha duyarlı olmalı.”

El-Erian, hisse piyasasındaki yatırımcıların paniğe kapılmaması gerektiğini açık bir şekilde belirtti. Ayrıca, geçtiğimiz Kasım ayında da kripto paraların sıkıntılı dönemi atlatacağını ve yavaş yavaş daha fazla benimseme kazanacağını söylemişti.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Allianz’ın baş ekonomisti: 2019’da hisselerde volatilite sürecek”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...