Amazon Veri Piyasasını Vergi Takibinde Kullanabilir

Kripto paraların popüler alışveriş sitesi Amazon’da kullanımı çoğu kullanıcının tahmin ettiği şekilde  olmayabilir.

ABD Patent ve Marka Kurumu (USPTO) tarafından yayınlanan bir belgeye göre Seattle merkezli büyük bir teknoloji firması ”veri piyasası” patenti aldı. Bu veri piyasası sayesinde kullanıcılar veri kaynaklarını takip edebilecek veya kendi verilerini gerçek zamanlı olarak satabilecekler. Amazon bu veri aktarımları sayesinde çeşitli uygulamalar geliştirecek ve kullanıcıların kendi veri yayınlarıyla birlikte kullanıp gerçek zamanlı panolar yaratacak.

Sistem potansiyel olarak gönderi bilgileri görüntülemeyi, kripto para işlemleri verilerini ve kripto para ile işlemi yapan kullanıcıları devlet yetkilileri tarafından takip edilmesini kolaylaştıracak. Böylece kullanıcıların ödemesi gereken vergilerin tespit edilmesine imkan sağlanacak.

Örneğin internet üzerinden Bitcoin ile ödeme kabul eden ve elektronik aletleri satan bir firma, Bitcoin adresi ile gönderim adresini ilişkilendirebilecek. Firma satış yaptığı zaman aldığı kripto para miktarını, gönderim adresi gibi bilgileri birleştirip tekrar yayınlayacak. Yayını takip eden kurumlar bu verileri okuyup firmanın IP adresinden firmanın fiziksel adresinin nerede olduğunu görebilecek. Ayrıca düzenleyici kurumlar bu yayın sayesinde gönderinin ne olduğunu, ne kadar kazanç sağlandığını, ne zaman gönderildiğini, nereden gönderildiğini bildikleri için vergi uygulayabilecek. Ek olarak yasa uygulayıcılarına analizlerinde yardımda bulunmak üzere çeşitli araçlar satılacak.

Amazon’un veri satma tasarısını ne zaman yapılandırmaya başlayacağı henüz netleşmedi. Tozlu raflarda unutulan projeler arasına da girebilir. Yakın zamanda Paypal da özel anahtar değiştirilerek para transferi yapılabilen işlem ücretsiz Bitcoin cüzdanlarının patentini almıştı.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Amazon Veri Piyasasını Vergi Takibinde Kullanabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...