Assange’ın tutuklanması sonrası WikiLeaks’in Bitcoin bağışları sıçradı

ABD’li diplomatların gizli yazışmalarını yayınlayan WikiLeaks, kurucusu Julian Assange’ın tutuklanmasının ardından Bitcoin bağışlarında önemli bir artış gördü.

Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını yayınlayan internet sitesi WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange, bugün sabah saatlerinde yedi yıldır sığınmacı olarak kaldığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde İngiliz polisi tarafından yaka paça gözaltına alındı.

Assange, gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Assange’in tutuklanması sonrası kurduğu WikiLeaks organizasyonu, Bitcoin ve diğer kripto para bağışlarında önemli bir artış gördü. Kuruluş; MasterCard, Visa, Amex, Discover ve banka transferi gibi yöntemlerin yanı sıra Bitcoin ile Zcash yoluyla da bağış kabul ediyor.

Bugün yapılan çağrının ardından içinde 2.3 BTC yer alan WikiLeaks cüzdanına yaklaşık toplam değerleri 10 bin dolar eden 2 BTC’lik ek bağışta bulunuldu.

Öte yandan WikiLeaks’in bir başka bağış cüzdanında ise 4 bini aşkın BTC yer alıyor.

WikiLeaks’in kurucusunun şu an için tutukluluk gerekçesi kendisi hakkında İsveç’te açılmış cinsel saldırı davasında kefaletle serbest kalma şartlarını ihlal. Bu davaya ilişkin cinsel saldırı iddiasını reddeden WikiLeaks kurucusu, bunun ABD’ye iadesini sağlama amaçlı siyasi bir komplo olduğu iddiasındaydı.

Bugün ABD’den yapılan açıklamada Assange’ın ABD ve İngiltere arasındaki sınırdışı ve iade anlaşması uyarınca tutuklandığı kaydedilirken Adalet Bakanlığı’nın Assange hakkındaki suç duyurusu da gecikmedi. Bakanlık, Assange’ı ABD tarihindeki en büyük gizli bilgi sızdırmalarından birinde rol almakla suçladı.

Assange’ın ABD’ye iade edilip edilmeyeceği net değil. ABD’nin bunun için İngiltere’ye 12 Haziran’a kadar bir iade dosyası iletmesi gerekiyor.

 

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Assange’ın tutuklanması sonrası WikiLeaks’in Bitcoin bağışları sıçradı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...