Bitcoin ağında reddedilen blok ile 150,000 dolar heba oldu

Bitmain’in madencilik havuzu Antpool, 10 Haziran’da Bitcoin ağında çıkardığı blok reddedilince 150 bin dolardan oldu.

The Next Web’te yer alan ve BitMEX Research’e dayanan habere göre, Bitmain‘in sahip olduğu madencilik havuzu Antpool, 150 bin dolar değerindeki Bitcoin madencilik ödülünü heba etti.

10 Haziran saat 17.35’te, Bitcoin ağının çıkarılan bir bloku reddetmesiyle 12 BTC’lik (150,000$) madencilik ödülü boşa gitti. Yine bu blokun çıkarılması için harcanan kaynaklar da boşa gitmiş oldu.

Bitcoin madenciliği yazılımında bir hata mı vardı?

Bitcoin, blok zincirine başarılı bir şekilde blok ekleyen madencileri BTC ile ödüllendiriyor. Bu ödülü almak için, madencilerin blokta ilk işlemi (coinbase transaction) gerçekleştirmeleri gerekiyor.

Bitcoin ağı, bloku kabul ettiğinde, blokun madencisi bu ödemeyi alıyor. Ayrıca, işlemin Bitcoin protokolü tarafından belirlenen 12.5 BTC’ye eşit olması gerekiyor.

Daha sonra Bitcoin’in ağ düğümleri, protokolle uyuşmayan blokları otomatik olarak reddederek madencilerin blokları doğru bir şekilde oluşturmasını sağlıyor.

BitMEX Research’e göre, Bitcoin ağı, Antpool’un blokunu hatalı “coinbase transaction” nedeniyle reddetti.

Reddedilen bloku çıkaranın 12.5 BTC yerine 13.26 BTC’lik bir blok ödül talep ettiği belirtiliyor. Bu 13.26 BTC ise, bloktaki doğru ilk işlemin ve ilişkili işlem ücretlerinin toplamına eşit gibi görünüyor.

BitMEX Research’ün konuyla ilgili tweet’i şöyle:

“Muhtemelen işlem ücretlerinin de dahil edilmesiyle ilk blok işleminin değeri çok yüksek oldu ancak bazı hatalardan dolayı bu işlemler dahil edilmedi.”

Bu arada 310 gün sonra gerçekleşecek olan yarılanmayla birlikte Bitcoin blok ödülleri 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürülecek.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin ağında reddedilen blok ile 150,000 dolar heba oldu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...