Bitcoin borsası Coinbase’den Amerikan hükümetiyle tepki çeken adımlar atıyor…

Kripto para borsası Coinbase, iki Amerikan devlet kuruluşuyla kripto para adreslerinin izlenmesine imkan verecek bir yazılım satmak üzere görüşüyor.

ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, görünüşe göre, Blockchain analitik yazılımını iki Amerikan devlet kurumuna lisanslamak istiyor.

Kamu kayıtlarına göre, Uyuşturucu ile Mücadele İdaresi (DEA) ve İç Gelir Servisi (IRS), Coinbase Analytics adlı bir bulut tabanlı yazılım için Coinbase’den lisans almayı planlıyor. Konuyla ilgili belgeler, sırası ile 18 Mayıs ve 21 Nisan tarihlerinde yayınlandı ve ilk olarak The Block tarafından bildirildi.

IRS belgesinde, “…Coinbase Analytics (CA), Bitcoin blok zincirine ek olarak suçluların şu anda kullandığı diğer blok zincirlerindeki kripto para akışlarının izlenmesine ve analizine olanak tanıyor.” deniyor.

Coinbase’e lisanslar için ne kadar ödeneceği belli değil. DEA belgesinde, satın alım için gereken kaynağın 10 bin dolar ila 250 bin dolar arasında olması gerektiği ifade ediliyor. Ayrıca, bu belgede “kripto para istihbarat aracı” olarak nitelenen Coinbase Analytics yazılımından yurt içi ve yurt dışında “sanal para birimi” adreslerinin anonimliğini deşifre etme ve kimlik saptamada yararlanılabileceği belirtiliyor.

Gelişme, Coinbase’in geçen yıl Blockchain analiz girişimi Neutrino’yu satın almasından sonra ortaya çıktı. Bu satın alım, kurucuların “Hacking Team” adlı bir gözetim teknolojisi şirketiyle olan bağlarından dolayı eleştirilmişti.

Coinbase, son adımıyla kripto para dünyasının birçok önde gelen isminden tepki çekti. Örneğin ünlü bir Bitcoin geliştiricisi olan Jameson Lopp, konu hakkında “Bu sürpriz değil, size olan güvensizliğimiz artık daha güçlü, analitik yazılımınızı işe yaramaz hâle getireceğiz.” yorumunu yaptı.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin borsası Coinbase’den Amerikan hükümetiyle tepki çeken adımlar atıyor…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...