Bitcoin, Etiyopya’da kullanılamaz hâle geldi

Etiyopya hükümetinin interneti tamamen kapatma kararının ardından 110 milyonluk ülke genelinde Bitcoin’in kullanımı da engellendi.

Etiyopya, ülkenin tanınmış şarkıcılarından biri olan aktivist Hachalu Hundessa’nın vurulmasının ardından karıştı. Başkent Addis Ababa’da silahlı saldırıya uğrayan şarkıcı, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Hundessa, 2018 yılında yapılan muhalif gösterilere öncülük eden isimlerden biriydi. Oromolu ünlü şarkıcının ölümü bölgedeki gerilimi yeniden artırdı.

Nüfusun çoğunluğunu oluşturan Oromolular, ayrımcılığa ve hak ihlallerine uğradıkları gerekçesiyle 2015 ile 2018 yılları arasında geniş kapsamlı gösteriler düzenlemişti.

Hükümet, protestoların önüne geçmek için çareyi interneti kesmekte buldu. NetBlocks tarafından bildirildiğine göre kesinti, ülke çapında hem hücresel hem de sabit ağları etkiliyor.

İnternetteki kesintiyle beraber Bitcoin’de işlem yapmak da imkansız oldu.

2020 yılının Ocak ayı itibari ile Etiyopya’da 21.14 milyon internet kullanıcısı var. Bunların 6.2 milyonu sosyal medya kullanıyor. İnternet kullanımının nüfusa oranı ise yaklaşık yüzde 20.

İnternet kesintileri Bitcoin’de problem olmaktan çıkıyor

Öte yandan internet kesintilerinin Bitcoin’in kullanımının önüne geçmesi durumu, yakın tarihte ortadan kalkacağa benziyor. Blockchain teknolojisi şirketi Blockstream, uydu aracılığıyla Bitcoin transferine imkan tanıyacak bir sistem üzerinde çalışıyor. Bu sistem hükümetler interneti tamamen kapatsa dahi insanların birbirlerine Bitcoin göndermelerine olanak verecek. Ayrıca uydu dışında radyo dalgalarıyla Bitcoin transferi gibi farklı çalışmalar da var.

Geçen yıl da Zimbabve’de benzin ve dizel fiyatlarına yüzde 150 zam yapılması ve süregelen ekonomik kriz nedeniyle hükümet karşıtı protesto gösterileri düzenlenmiş, hükümet bunun önüne geçmek için interneti tümden kesme kararı almıştı. Etiyopya örneğinde olduğu gibi günler süren kesintiden dolayı Bitcoin gibi kripto paralar da kullanılamadı.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin, Etiyopya’da kullanılamaz hâle geldi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...