Bitcoin madenciliği için en ucuz 5 ülke

Bitcoin madenciliğinde en önemli maliyet kuşkusuz elektrik. Dolayısıyla elektriğin ucuz olduğu ülkeler Bitcoin madenciliği için cazip sayılabilir. Peki bu ülkeler hangileri?

Elektriğin ucuz olduğu bir ülkede yaşıyorsanız, Bitcoin madenciliğikârlı bir iş olabilir. Fakat bulunduğunuz yerde elektrik pahalıysa, kazancınızın daha fazlasını maliyete vermek zorunda kalabilirsiniz.

Powercompare.uk’e göre, Bitcoin madenciliğine harcanan elektrik, 178 ülkenin elektrik tüketimini geçti. Bu 178 ülkenin arasında Afrika’daki ülkelerin çoğu, Yunanistan, İrlanda ve daha pek çok ülke yer alıyor.

Peki Bitcoin madenciliği yapmak için en ucuz ülkeler hangileri?

1. Kuveyt

Etrafındaki nispeten düşük yaşam maliyetine sahip ülkelerle birlikte, dünyanın en pahalı ülkeleri sıralamasında Kuveyt 148. sırada yer alıyor. Güneş ışığı ve ucuz elektrik sıkıntısının olmadığı bu Arap ülkesinde, 1 Bitcoin üretmek sadece kaba hesapla 1,415$’a mâl oluyor.

2. Venezuela

Gıda kıtlığı, hiperenflasyon ve elektrik kesintileriyle mücadele edebilecekseniz, Venezuela Bitcoin madenciliği için en ucuz ikinci yer. Ülkede 1 Bitcoin üretmek 1,630$’a mâl oluyor.

Bitcoin kullanımının günden güne arttığı bu ülkede, Bitcoin madenciliğinin oldukça verimli olması herhalde sürpriz olmasa gerek.

3. Myanmar

1 Bitcoin’in 3,087$’a mâl olduğu bir Uzak Doğu ülkesi olan Myanmar da bir tercih olabilir. Ayı piyasasında belki çok çekici gelmeyebilir, ancak Bitcoin 10,000$’ın üstünde kalmaya devam ederse Myanmar’da bu işten iyi para kazanılabilir. Ve gezecek bolca tapınak da var.

4. Bahreyn

Komşu ülke Kuveyt’ten daha ucuz olan Bahreyn’in başkenti Manama, Bitcoin madenciliği için cazip bir yer. 1 Bitcoin üretmenin 3,628$ olduğu ülkede, iyi kârlar elde edilebilir.

Şunu da ifade etmekte fayda var ki, eğer yukarıdaki ülkelerden birine gitmeyi düşünürseniz, ekipmanlarınızı kavurucu yaz sıcaklarından korumak için bir iyi bir soğutucu sistem kurmakta fayda var.

5. Çin

Çin’de Bitcoin madenciliğinin yasallığı nispeten belirsiz bir durumda. Ayrıca, Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu’nun kripto para endüstrisini ortadan kaldırılması gereken bir şey olarak görmesi, bu belirsizliği daha da artırıyor.

Ancak yine de Çin’de Bitcoin madenciliği konusunda kesin bir yasak bulunmuyor. Eğer uzak diyarlara gitmeyi düşünürseniz, 1 Bitcoin’in 3,645$ olduğu bir ülkede şu anki durumda maliyetin üç katı kazanılabiliyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin madenciliği için en ucuz 5 ülke”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...