Bitcoin prim yaptı: Zimbabve parası çöktü, tüm dijital ödemeler engellendi

Zimbabve hükümeti, halkın yoğun olarak kullanıdığı mobil ödemeleri kapatma kararı alırken Bitcoin bir alternatif olarak öne çıktı.

Cuma günü Zimbabve hükümeti tarafından alınan karar ile içinde en büyük hizmet sağlayıcı Ecocash’in de bulunduğu tüm mobil para ödeme faaliyetlerini durdurdu. Ayrıca Zimbabve Menkul Kıymetler Borsası’na da tüm işlemleri durdurma emri verildi.

Hükümet, dijital ödemelerin yükselişini ekonomiye bir sabotaj olarak görüyor. Milyonlarca Zimbabveli, nakit paranın değersizliğinden dolayı dijital ödemeleri giderek hayatlarının önemli bir parçası hâline getirmişlerdi.

Hükumete bu hamleyi Zimbabve dolarına karşı kurulan bir komployu engellemek için yaptığını ileri sürüyor. Ülkede milyonlarca insan nakit paraya ulaşamadığı için dijital ödeme operatörlerini kullanıyor. Bunların en büyüğü olarak gösterilen Ecocash aynı zamanda Bitcoin alımı satımı için de kullanılıyor.

Bu iddialara cevap olarak ise Ecocash, yasağı hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini ve alım-satım işlemlerini sadece Zimbabve Merkez Bankası’nın durdurabileceğini belirtti. Öte yandan, yerel haber organları, gelişmelerin ardından Bitcoin’e talep artışı olduğunu ve en büyük kripto paranın ülkede piyasa ortalamasının yüzde 18 üzerinde işlem gördüğünü yazdı.

Ecocash’in internet sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise “Şu anda Bilgi-işlem Bakanlığı’ndan yapılan ve tüm mobil para transferlerini durdurduğunu anladığımız açıklamanın farkındayız.Ancak Ecocash Zimbabve Merkez Bankası’na bağlıdır ve onun alacağı kararlara uymakla yükümlüdür.” ifadeleri kullanıldı. Ecocash’in 10 milyondan fazla üyesi var ve bu kişilerin çoğunun banka hesapları yok.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin prim yaptı: Zimbabve parası çöktü, tüm dijital ödemeler engellendi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...