Bitcoin’de yeni dönüm noktası: 300 GB aşıldı

Bitcoin blok zincirinin 2009’dan bugüne tüm işlemleri içeren tam boyutu yeni bir dönüm noktasına ulaştı ve 300 GB’yi aştı.

Blockchain.com’un verdiği bilgiye göre, Bitcoin blok zincirinin boyutu 19 Eylül tarihinde 300 gigabayt’ı aştı. Bu rakam, son 10 yıldaki tam Bitcoin işlem geçmişinin boyutunu gösteriyor.

Bu, aynı zamanda tam madencilik node’larının Bitcoin ağıyla senkronize olduktan sonra sabit disklerinde tutmaları gereken ve indirilen bilgi miktarı…

Bu miktardaki veri çok fazla gibi gözükse de terabayt kapasitesindeki sabit bir disk rahatlıkla bu yükü kaldırabilir ve aynı sistem 10 ya da 20 yıllık bir zaman dilimi daha sürdürülebilir. Ethereum blok zincirindeki boyut ise tam ters şekilde, kesilmiş node’lar 165 GB’ta kalmasına rağmen, 5 terabayt’ı aşmış durumda ve rekor seviyeler tazelendiği için artmaya da devam ediyor.

Ancak Bitcoin blok zinciri de ilk günlerinin tersine, özellikle son birkaç yılda çok daha hızlı bir şekilde büyüyor. Bu durumun en büyük sebebi ise günlük bazda yapılan işlem sayısının ciddi oranda artması ve blok boyutlarının iki katına, 2 megabayt’a çıkmasını sağlayan SegWit’le gelen ölçeklendirme çözümü…

Yılda 58 GB büyüme

İlk dört yılında Bitcoin blok zinciri 20 GB’a ulaşmıştı. 2016’da daha çok insanın ağı kullanmaya başlamasıyla boyut 54 GB’a çıktığında ise büyüme hızlanmaya başlamıştı. Şimdi yılda yaklaşık 58 GB’lık bir büyüme mevcut.

Bitcoin blok zincirinin boyutu bugün ağın hızını tam anlamıyla etkilemese de tam node’ların, senkronizasyon sırasında her şeyi bir kez indirmesi gerekir. Bazı bölümler ise daha sonra uygun hale getirilebilir.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin’de yeni dönüm noktası: 300 GB aşıldı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...