Bitcoin’in parabolik artışı, BitMEX’e yaradı: Trilyon dolarlık hacim

Kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX, Bitcoin’deki parabolik yükselişi takiben yıllık hacimde 1 trilyon dolara ulaştı.

Bitcoin, son bir yılını güçlü fiyat dalgalanmalarıyla geçirdi. Bu, özellikle son birkaç ayda hız kazandı. Şubat ayında 3300 dolardan alınıp satılan Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 13,800 dolara kadar tırmandı ve bugün ise 11,700 dolardan işlem görüyor.

Kuşkusuz Bitcoin’deki bu dalgalanmalardan en çok yararlanan taraflardan biri de kaldıraçlı kripto para borsası BitMEX’ti. Borsanın yayınladığı son veriler de bunu doğruluyor.

Borsanın CEO’su Arthur Hayes’in de paylaştığı verilere göre BitMEX’te son bir yılda 1 trilyon dolarlık işlem gerçekleştirerek bir rekor kırdı. Son 30 günde yaklaşık 160 milyar dolarlık bir hacim yakalayan borsada 24 saatlik hacim ise 6 milyar dolar.

BitMEX, kullanıcılara Bitcoin’in yanı sıra XRP, Litecoin, Cardano, Bitcoin Cash, EOS, Tron ve Ethereum gibi popüler kripto paralarla kaldıraçlı işlem yapma olanağı sağlıyor.

“Kaldıraçlı işlemler, Bitcoin’i çarpıcı biçimde etkiliyor”

Öte yandan sektörün önde gelen uzmanlarından bazıları, kaldıraçlı işlemlerin Bitcoin’deki hareketin hızını büyük oranda şiddetlendirdiğini düşünüyor. Örneğin kripto para yatırım şirketi BKCM’nin CEO’su ve CNBC’nin finans uzmanı Brian Kelly, kripto paralardaki aşırı fiyat salınımlarının ana nedeninin marj itcareti olduğuna inanıyor. Kelly’ye göre Bitcoin’in fiyatının aniden artmasından sonra kripto para trader’ları daha fazla borç almaya başladı ve bu Bitcoin’de yükseliş yönünde pozisyon almayı daha pahalı hale getirdi.

Benzer bir bakış açısını OTC şirketi Genesis Global Trading’in CEO’su Michael Moro da dile getirdi. Moro, “Kaldıraç varlığı, her iki yönde de hareketi şiddetlendiriyor ve fiyatı çarpıcı biçimde etkiliyor.” diyor.

Sektördeki son gelişmeler, kaldıraçlı işlemlerin yaygınlaşacağını gösteriyor. Piyasanın en önemli iki borsası Binance ve Coinbase, platformlarında kaldıraç ticaretine olanak tanımak için çalışma halinde.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin’in parabolik artışı, BitMEX’e yaradı: Trilyon dolarlık hacim”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...