Ethereum’un kurucu ortağından dikkat çekici 2047 kehanetleri

Ethreum’un kurucu ortağı ve aynı zamanda ConsenSys’in CEO’su olan Joseph Lubin, katıldığı bir konferansta geleceğe dair tahminlerde bulundu ve özellikle de 2047 yılını resmetti.

Cumartesi günü Brooklyn’in Red Hook kasabasında düzenlenen Ethereal Summit’te bir açılış konuşması yapan ConsenSys CEO’su Joseph Lubin’in gündeminde 2019 değil 2047 vardı.

CoinDesk’te yer alan habere göre konferansta bütün varlıkların token’laştığı, internet ağının tamamen merkezsizleştiği ve yerel çıkarlar etrafında örgütlenen ilişkilerin insan yaşamı için ulus devletler kadar önemli olacağı bir gelecek öngördüğünü söyleyen Lubin, Trump‘ın 2020’de ikinci kez kazanacağını da öne sürdü.

Yine Lubin’e göre, önümüzdeki 4 yılın ardından Amerikan medeniyeti gerileme dönemine girecek. Lubin bu fikrini radikal bölünmelerdeki ve nefret suçlarındaki artışla da destekliyor. Yine ona göre, bu noktadan geri dönüş sadece Facebook, küresel radikalizmdeki rolünü kabul ederek kendini haber akışlarının olduğu bir “Facebook Medya”ya ve  herhangi bir start-up’ın ondan istifade edebileceği merkezi olmayan bir sosyal ağa dönüştürdüğünde olabilir.

Lubin, geniş çaplı işten çıkarmaların yaşandığı ve kuluçkadaki girişimlerin önünde büyük engellerin olduğu 2018’den sonra, 2019’un başından bu yana kaydedilen gelişmelerin çoğunun bir şekilde ConsenSys’e bağlanabileceğini eklemeyi de ihmal etmiyor.

Gidişatı değerlendiren Lubin’in 2047 için öngörüsü ise, liberal demokrasinin ölüm yatağında olması oldu.

Ethereum’un verilerin paylaşılma şeklini değiştirme ihtimaline karşın Lubin, orta vadeli gelecekte daha değerli ve daha sürdürülebilir bir gazetecilik için yeni bir dönem öngörüyor. Civil platformuna dikkat çeken Lubin, bu gibi platformların gazetecilik endüstrisinin ve özellikle de yerel gazeteciliğin kurtarılmasına zemin hazırladığını söyledi ve şöyle devam etti:

“Haber dağıtımının dolar kazandıran reklamların etkisinden koparılması, batı demokrasilerinin geri dönüşünü sağlayan atılım oldu.”

ConsenSys destekli Civil projesi, medya endüstrisine dağıtık doğrulama ve mikro ödeme sistemi getirmeyi amaçlıyor.

Lubin öngördüğü merkeziyetsiz çağı ise şöyle tanımlıyor:

“Eski zamanların aksine gerçeğe ilişkin etik yerleşecek. Bu, dengeli bakış açıları sunmaya ve eskiden nefret edilen eleştirel düşünceyi teşvik etmeye yarayacak.”

“2047’ye kadar eski internet devlerinin dağıtık değerler sistemini benimsemek zorunda kalacağı merkeziyetsiz açık platformlarla beraber bütün bir toplum olarak doğrudan demokratik karar verme sürecine katılacağız.” diyen Lubin, konuşmasını coşkulu bir biçimde şöyle noktaladı:

“İşte 2047. Rüya gerçek oldu ve hepimiz içindeyiz. Bugünlerde insanların dünyayı değiştirmekle ilgili konuştuklarını görmüyoruz. Tıpkı insanların nefes almakla veya yürümekle ilgili konuştuklarını duymadığımız gibi. Zaten yaptığımız şey bu.”

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Ethereum’un kurucu ortağından dikkat çekici 2047 kehanetleri”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...