Facebook Politikacıların Baskısına Dayanamadı

Gerek ABD’deki gerek Avrupa’daki düzenleyicilerden büyük tepki alan Facebook, Libra projesini ‘yeniden’ değerlendirme kararı aldı.

Facebook bundan birkaç ay önce kendi dijital parasını, Libra’yı geliştireceğini açıkladı. Finans dünyasında büyük yankı uyandıran bu açıklama kısa süre içerisinde tepki çekmeye ve eleştirilmeye başladı.

ABD’deki ve Avrupa’daki politikacılar, Libra projesinin küresel finans sistemini tehlikeye atmasından endişeleniyorlar. Dolayısıyla bu projeye pek sıcak bakmıyorlar. Hatta Avrupa’daki yetkililer bu projeyle bizzat mücadele etmeleri gerektiğini söylüyorlar.

Tepkiler Sonuç Verdi

Facebook aldığı tüm bu tepkiler sonucunda Libra projesiyle ilgili yeni bir karar aldı. Bu da projeyi yeniden tasarlamak.

Libra projesi birkaç farklı para birimiyle desteklenen ancak en nihayetinde Facebook (ve diğer düğüm operatörleri) tarafından yönetilen bir projeydi. Fakat Facebook özellikle politikacılarla daha iyi anlaşabilmek için projenin yapısını biraz daha değiştirmeyi planlıyor.

Bloomberg ve BBC gibi kaynaklara göre şirket artık Libra’yı “belli başlı para birimlerinin dijital versiyonu” olarak sayılacak şekilde tasarlamak istiyor. Ayrıca Libra projesinin dijital cüzdan projesinin bu yılın sonbaharında hazır olması bekleniyor.

Bu noktada Facebook’un Libra projesini askıya almadığını, iptal etmediğini vurgulamak gerekiyor. Şirket şu an için yalnızca projeyi yeniden tasarlama kararı almış gibi görünüyor. Libra Association Kurumsal İletişim Müdürü Dante Disparte konu hakkında şunu söylüyor:

Libra Association olarak yasalara uyumlu, küresel bir ödeme ağı kurma planımızda hala bir değişiklik yok. Libra projesinin temel hatlarında da bir değişiklik yapılmıyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Facebook Politikacıların Baskısına Dayanamadı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...