FED, Bitcoin’in tüm piyasa değerinden daha fazla para bastı

Bitcoin yatırımcıları, Amerikan Merkez Bankası FED’in bu ay bastığı parayla birlikte rakamın, Bitcoin’in tüm piyasa hacmini geçtiği uyarısını yaptılar.

Bitcoin yatırımcıları, Amerikan Merkez Bankası FED’in bu ay bastığı parayla birlikte rakamın, Bitcoin’in tüm piyasa hacmini geçtiği uyarısını yaptılar.

FED bilançosu 4 trilyon dolara yaklaşıyor

Sosyal medyanın kripto para konusunda tanıdığı isimlerden biri olan uzman Dennis Parker’ın 21 Ekim’de verdiği bilgiye göre; eylül ayı ortasından bu yana FED ekonomiye 210 milyar dolar enjekte etti.

Yeniden canlandırılan bu parasal genişleme (quantitative easing – QE) stratejisi, Bitcoin’in 148 milyar dolar olan piyasa hacmini gölgede bıraktı. Bu strateji, ekonomik canlanmayı sağlamak için insanları devlet tahvili almaya sevk ediyor.

Parker’ın verdiği bilgiye göre; FED bilançosu geçen ay 3.77 trilyon dolardan 3.97 trilyon dolara zıpladı. FED’in 2025 yılı öngörülerine göre bu rakam 2025 yılı itibariyle yaklaşık 4.7 trilyon dolar olacak.

Dünya uyuyor, kriz geliyor!

Arzı artmayan ve enflasyona uğramayan Bitcoin ve altın gibi varlıkların yatırımcıları her geçen gün para basmayla değeri azalan itibari paralara olan güvenin azaldığı konusunda yorumlar yapmıyor.

Parker, insanlara Bitcoin almaları yönünde tavsiyelerde bulunurken itibari para kurumları bile bankacılık sisteminin şu an ciddi sorunlar yaşadığını kabul ediyor.

Uluslararası Para Fonu IMF‘nin geçen hafta düzenlediği buluşmada Bank of England eski yöneticisi Mervyn King katılımcılara yaptığı konuşmada, dünyanın 2008’den de kötü bir krize doğru gittiğini ve insanların adeta bu konuda uyurgezer olduğunu söyledi.

King, “Muhafazakar para politikalarına yapışıp kalarak ve bankacılık sisteminin güvenli olduğunu söyleyerek bu yeni krize giderken sadece uyurgezer kalırız” dedi.

Hükumetler ve merkez bankaları adına müdahaleci ekonomik uygulamaların finansal yıkıma yol açması, Saifedean Ammous’un ‘Bitcoin Standardı’ kitabında belirttiği temel ilkelerinden birini oluşturuyor.

2018 Mart ayında piyasaya çıkan bu kitap, Bitcoin’e yoğunlaşıyor ve onu itibari para ve altın gibi görüyor.

Son verilere göre, 10 yaşında olan Bitcoin, bir itibari para biriminin ortalama ömrünün yüzde 40’ını tamamladı.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “FED, Bitcoin’in tüm piyasa değerinden daha fazla para bastı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...