Güçlerini birleştiren 14 küresel banka ve şirket dijital para geliştiriyor

Büyük çoğunluğunu Japonya, ABD ve Avrupa’nın önde gelen bankalarının oluşturduğu 14 şirket, sınır ötesi para transferlerini hızlandırmak ve işlem maliyetlerini düşürmek için USC adlı bir dijital para geliştiriyor. Hedef, 2020 yılının sonuna kadar ilk USC’yi basmak.

Nikkei Asian Review’de yer alan habere göre Japonya, ABD ve Avrupa’daki büyük bankalar, sınır ötesi para transferlerini anında gerçekleştirmek ve aracıları azaltarak işlem maliyetlerini düşürmek için Blockchain tabanlı bir dijital para geliştiriyor.

Bu proje, yakın zamanda 14 katılımcı banka ve şirketten 63.1 milyon dolar yatırım alarak kurulan Londra merkezli Fnality International tarafından yürütülecek. Japonya’dan MUFG Bank ve Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Avrupa’dan UBS, Credit Suisse, Banco Santander, ING, Lloyds Banking Group ve Barclays ve ABD’den de State Street katılımcı bankalardan bazıları.

Projeye göre; Fnality katılımcı bankalarda hesap oluşturacak, karşıt para birimlerine 1:1 oranında çevrilebilecek ana para birimlerinin dijital eş değeri olan bir kripto para çıkaracak ve ismi de USC olacak.

Sistemin daha iyi anlaşılması için;

Bir müşteri Japonya’dan ABD’ye para transferi yaptığında bir Japon ticari bankası belirlenen yen miktarını ülkenin merkez bankasına gönderecek. Daha sonra bunlara eş değer miktarda USC basan Fnality de bunu belirlenen bir Amerikan ticari bankasına yollayacak. İşin sonunda bu banka da buna eş değer miktarda doları hemen müşterinin kişisel hesabına transfer edecek.

Ayrıca, merkez bankaları tarafından desteklenecek USC’ler fiyatta volatilite riskini hafifletecek ve bankalar arası transferlerde daha istikrarlı bir yol sağlayacak.

Fiyatları volatil diğer kripto paraların aksine USC’ler döviz kurlarını yansıtıyor. Müşteriler, USC ile anında işlem yaparak geleneksel işlemlerde ortaya çıkan döviz risklerini en aza indirebilecekler.

Yine Fnality, farklı merkez bankalarından temsilcilerle USC hesapları açmak için daha fazla görüşme yapmaya niyetli.

Sistem ilk olarak ABD Doları, Kanada Doları, Euro, Pound ve Yen’i destekleyecek. Merkez bankalarıyla görüşmeleri hızlandırmayı planlayan Fnality, ilk USC’yi 2020 yılının sonlarına kadar basmayı hedefliyor.

Bitcoin ve diğer para birimleri gibi USC’ler de Blockchain altyapısını kullanacak olmasına rağmen sadece finansal kuruluşlar tarafından kullanılacak ve merkez bankaları tarafından desteklenecek olması ile diğer kripto paralardan ayırıyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Güçlerini birleştiren 14 küresel banka ve şirket dijital para geliştiriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...