Harvard Üniversitesi’nden milyon dolarlık token yatırımı

Harvard Üniversitesi, Blockstack’ın token’ına yatırım yaptı. Yatırım büyüklüğü net olarak bilinmezken 5-10 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Kripto para dünyasına bir başka onay işareti daha verildi. CryptoNews’te yer alan habere göre Amerika’nın en değerli 8 üniversitesinin oluşturduğu Ivy League üyelerinden Harvard Üniversitesi gelen bağışları, merkezi olmayan bir bilgi işlem ağı olan Blockstack’ın token satışına yatırdı.

Üniversitenin vakfı olan Harvard Management Company (HMC), 2018 itibariyle 39,2 milyar dolarla dünyanın en büyük akademik vakfı oldu.

Konuyla ilgili haber ise Blockstack’ın, SEC tarafından regüle edilmiş başka bir token satışı yapma niyetini duyurduktan sonra ortaya çıktı. 50 milyon dolar olarak belirtilen yatırım kabul edilirse gelişen bu sektör için bir ilk yaşanacak.

Blockstack, SEC A+ regülasyonu çatısı altında bir fon yaratmayı planlarken, şirketin açıklamasına göre buradaki fonlar Blockstack’in merkeziyetsiz bilgisayar sistem ağlarının ve uygulama eko-sistemlerinin hızlandırılmasında kullanılacak. Bu, şirketin ilk fon sağlama çabası değil. Kasım 2017’de, Stacks Tokens (STX) adıyla toplam 26.3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirildi ve bunu Aralık 2017’de gelen 21,2 milyon dolarla takip edildi. Fonlar, Blockstack’in bir token danışma kurulu tarafından takip edilip, belirli kilometre taşlarını aşamadığı görüldüğünde iade edilebilecek.

LP Danışma Komitesi adlı Token Danışma Kurulu, üçü Charlie Saravia, Zavain Dar ve Rodolfo Gonzalez olmak üzere yedi üyeden oluşuyor. Bu kişiler sırasıyla Harvard Management Company, Lux Capital and Foundation Capital’e bağlılar.

SEC’e göre, bu üç kişi toplam değeri 11,5 milyon dolar olan 95,833,333 Stacks Token aldılar. Üyelerin ayrı ayrı satın aldıkları miktar ise belirsizliğini koruyor.

Ancak dijital varlık yönetimi şirketi olan Morgan Creek Digital’in kurucu ortağı ve ortağı Anthony Pompliano’ya göre, Harvard Management Company’ye ait olan miktar 5 ve 10 milyon dolar arasına düşebilir. Pompliano ayrıca attığı tweet’te de “Bu, önde gelen üniversite bağış fonlarından birinin doğrudan token’ları tutmakta rahat olduğunu gösteriyor” dedi.

HMC ise özel yatırımlarla ilgili bir açıklama yapmadığı için bu konuda sessiz kalıyor.

Blockstack, çoğu insanın her gün kullandığı uygulamalara alternatif olarak işlev görebilen merkezi olmayan, gizlilik odaklı bir platform oluşturmak için çalışıyor. Buna örnek olarak Grafit gösterilebilir ki o da Google Docs’un altrenatifi.

Öte yandan, Ekim 2018’deki haberlerde Yale Üniversitesi’nin baş yatırım sorumlusu David Swensen’in kripto odaklı iki yatırım fonuna yatırım yaptığını görülmüştü.

Ayrıca, geçtiğimiz Şubat ayında, emeklilik ve bağış danışmanı olan Cambridge Associates, kurumsal yatırımcıları daha çok kripto para birimleri aramaya teşvik etti ve “Bu yatırımlar yüksek derecede risk teşkil etse de, bazıları dijital dünyayı çok iyi bir şekle sokabilir” dedi. Şirketin o dönem, toplam 300 milyar dolar değere sahip kurumlarla çalıştığı belirtiliyordu.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Harvard Üniversitesi’nden milyon dolarlık token yatırımı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...