İlk aya inişte kullanılan bilgisayarla Bitcoin madenciliği

Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi, ilk insanlı uzay yolculuğunda kullanılan 52 yıllık bilgisayarda Bitcoin madenciliği yapmayı başardı.

Cointelegraph’ın IT Pro’dan aktardığına göre, Amerikalı bir bilgisayar bilimcisi, 52 yıllık Apollo rehber bilgisayarında (AGC) Bitcoin madenciliği yapmayı başardı.

Bir tersine mühendislik uzmanı olan Ken Shirriff’in 1960’larda NASA tarafından ilk insanlı ay yolculuğunda kullanılan ilk entegre devre tabanlı bilgisayarlardan birinde Bitcoin madenciliği kodunu çalıştırdığı bildiriliyor.

Shirriff, kişisel internet sitesinde Bitcoin madencilik kodunu entegre etmeyi başardığı cihazın dünyada çalışır durumdaki tek AGC olduğunu yazdı.

Apple II gibi 1970’lerin sonlarında piyasaya çıkan ev bilgisayarlarıyla karşılaştırılabilir bir performansa sahip olan 15 bitlik AGC’nin şu anda kripto para madenciliği için epeyce kötü bir tercih olduğu çok açık. Bilgisayarın hash başına 10.3 saniyelik bir hash gücü bulunuyor. Mühendise göre, bu bilgisayarda bir blok çıkarabilmek için evrenin yaşının bir milyar katı zaman gerekiyor.

Karşılaştırmak gerekirse Çinli madencilik devi Bitmain tarafından geliştirilen popüler bir Bitcoin madencilik cihazı olan Antminer S9, saniyede 13 trilyon hash’lik bir güce sahip.

Shirriff, 3 insan büyüklüğünde, 55 yıllık bir bilgisayar olan IBM 1401’de de Bitcoin madenciliği yapmayı denediğini ifade ediyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “İlk aya inişte kullanılan bilgisayarla Bitcoin madenciliği”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...