Korkulan senaryo: Bitmain, madencilik faaliyetini durdurursa ne olur?

Kripto para analisti Alex Krüger, Bitmain’in bazı madencilik faaliyetlerini sonlandırmasının piyasayı etkileyip etkilemeyeceğine ilişkin yorumlarda bulundu.

Bitmain, yapay zekayla ve yeni yeni gelişen pazarlara el atmasına rağmen her şeyden önce Bitcoin ve kripto para merkezli bir madencilik şirketi. Bu nedenle, Bitmain’in madencilikle ilgili bir dizi girişimini durdurmaya karar verdiğini duyan sektör katılımcılarının sıkıntıya girmesi şaşırtıcı olmamalı. Ancak, bir kripto para analisti, Bitmain’in strateji değişikliğinin o kadar da önemli olmadığını iddia etti.

Bitmain’in madencilik faaliyetleri

Bitmain, tüm kripto para girişimlerinin kralı olarak göklere çıkarılsa da Pekin merkezli şirket zor zamanlardan geçiyor. Geride bıraktığımız haftalarda, şirketin eski çalışanları, Bitmain’in toplu bir şekilde işten çıkarmalara gittiğini iddia etti. Bitmain’in Bitcoin Cash GO üzerinde çalışan Copernicus ekibini ve İsrail’deki geliştirici ekibini tasfiyesi onaylanmış olsa da şirketteki olaylardan haberdar birinin iddiasına göre, işten çıkarmalar gittikçe derinleşiyor.

Bazı kaynaklar şirketin çalışanlarının %85’inin (2,500 kişi) gönderilmesinin an meselesi olduğunu öne sürerken bazıları da bu oranı en az %50 olarak belirtiyor. Tahminler ve detaylar kaynaktan kaynağa değişse de şirketin madencilik ekibinde 500 kişiyle yolların ayrılacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Önde gelen bir kripto para yorumcusu ve araştırmacısı olan Alex Krüger, geçtiğimiz günlerde söz konusu söylentilerle ilgili bir yorum yaptı ve şunları söyledi:

“Eğer iddialar doğruysa da bu Bitmain’in bittiği anlamına gelmiyor. Bitmain’in madencilik ekibinin bir kısmıyla yolları ayırması konusundaki haberlerin abartıldığını düşünüyorum. Bitmain’in personel çıkarımına gitmek istediği iki alan, kendi işlettiği madencilik havuzları ve madencilik faaliyetleri. Bu iki alan da şirkete çok az ekonomik değer sağlıyordu.”

Daha spesifik olarak, Bitmain’in halka arz edilen finansal verilerine göre, madencilik havuzları Bitmain’in gelirlerinin sadece %1.5’unu oluşturuyor. Her ne kadar tartışmalı olsa da Bitmain’in kendi yaptığı madencilik ise toplam gelirinin %3.3’ünü oluşturuyor. Şirketin bu alanda çalışan 535 personeli ise toplam personel sayısının %20’sini oluşturuyor. Yukarıdaki verileri değerlendirdiğimizde, şirketin üzerine kafa yorduğu işten çıkarmalar mantıklı gibi duruyor.

Bitmain’in bu personel çıkarma hamlesinin kripto para sektörü için net bir fayda sağlayabileceğine dikkat çeken Krüger, şunları söyledi:

“Eğer söylentiler doğruysa, Bitmain madencilik çiftlikleri el değiştirdiği için ikinci el madencilik cihazları müşterilere ulaşabilir.”

Bu da, Bitmain’in strateji değişikliğinin tetiklediği hash oranlarındaki olası kayıpların zaman içinde tersine çevrileceği ve ağ güvenliğinin korunabileceği anlamına geliyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Korkulan senaryo: Bitmain, madencilik faaliyetini durdurursa ne olur?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...