Kripto Para Yatırımcılarının Yeni “Korkulu Rüyası” Belli Oldu

Bitcoin dolandırıcıları bu sefer hangi platformu hedef aldı?

Kripto para birimlerinin tanınırlığı ve fiyatları arttıkça bunları kullanarak insanları kandırmaya çalışan dolandırıcıların sayılarında ve kullandıkları yöntemlerde de ciddi bir değişim ve artış görülüyor. 2020 yılında kripto para dolandırıcılarının en çok kullandıkları platform Twitter ve Telegram olarak biliniyor.

Buna rağmen yeni elde edilen bilgilere göre dolandırıcıların yöntemleri, ana akım kabul arttıkça değişti ve Instagram’a geçiş yapıldı. Şu an için Coinbase adını ve etiketini kullanarak insanları kandırmaya çalışan 1,3 milyondan fazla Instagram gönderisi olduğu görülüyor.

Instagram Üzerinden Kripto Para Yatırımcıları Hedef Alındı

Coinbase kripto para borsası bu konuda yaptığı açıklamada herhangi bir Instagram kampanyası yürütmediklerini ve bunun dolandırıcıların bir oyunu olduğunu ifade etti. Dolandırıcıların Instagram üzerinde çeşitli fenomenleri kullandıkları ve bunlarla anlaşmalar yaptıkları da görülmekte.

Bunun yanı sıra en az üç önde gelen Instagram hesabının hacklendiği ve bunların aynı Twitter olayında olduğu gibi Bitcoin dolandırıcılığı için kullanıldığı ifade ediliyor. Olay şu an için Latin Amerika ve Amerika içerisine yoğunlaşmış durumda ancak bunun ilerleyen aylarda Türkiye’yi de etkilemesi ve bunun da hedef haline getirilmesi bekleniyor. Dolandırıcıların şu an için çoğunlukla Coinbase kripto para borsasını ve Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullandığı görülüyor.

Twitter saldırısında olduğu gibi Instagram kullanıcılarına çeşitli hesaplara BTC gönderilmesi karşılığında Coinbase olarak bunun iki katının gönderileceğini vaat eden dolandırıcılar tahmin edildiği gibi sadece BTC‘leri alıp ortadan kayboluyorlar.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Kripto Para Yatırımcılarının Yeni “Korkulu Rüyası” Belli Oldu”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...