Kripto para yatırımını 160’a katladı ama başı devasa vergi ödemesi ile dertte

Geçtiğimiz yıl kripto paralara 5 bin dolar yatıran genç, yatırımını 160’a katladı fakat şimdi başı devasa vergi ödemesi ile derde girdi.

Anonim bir öğrenci; sosyal paylaşım sitesi Reddit‘te yaptığı bir paylaşımda, kripto para ticaretinin ardından karşı karşıya kaldığı muazzam vergi faturasıyla ilgili ne yapması gerektiği hakkında diğer kullanıcılardan tavsiye istedi.

Paylaşıma göre, Kaliforniya’da yaşayan bu öğrenci geçen sene bir arkadaşının Ethereum’a yatırım yaptığını söylemesi üzerine Coinbase‘e 5,000$ yatırdı. Altcoin’lerin fiyatını 10’a katlamasıyla 5,000$ dolar olan yatırımını, Aralık 2017 tarihinde 800,000$’a kadar çıkardı. Bu tarihten sonra kripto paralardaki büyük düşüş ve 2018’e kötü başlayan ICO sürecindeki coin’lerle oynadığı kumar sonucunda portföyü 125,000$’a kadar düştü.

Ancak, bu bilgisiz üniversite öğrencisi hayatının mahvolup bittiğinden endişe ediyor, çünkü 2017 yılı için yaklaşık 400,000$’lık bir vergi yüküyle karşı karşıya.

Ayrıca, bu öğrenci vergiler için para ayırmayı ihmal ettiğini kabul ediyor. “Böyle şeyler hakkında hiç fikrim yoktu” diyor.

Öğrenciye göre, bütün faaliyetleri kripto-kripto ticareti üzerineydi. Ayrıca, sermayesini hiç itibari paraya çevirmediğini ve banka hesabına da bu ticaretlerden kaynaklı hiçbir dolar transferi olmadığını söyledi.

Saatlik 12$’lık yarı zamanlı bir işte çalıştığını, bu vergiyi ödeyebilecek gücünün olmadığını söyleyerek Reddit kullanıcılarından tavsiye istedi.

Gönderinin altına gelen yorumlar genellikle bilgiçlik taslayan ve acımasız yorumlardı. Bir kullanıcının yorumu şöyleydi:

“Burada bedava tavsiye arayarak boşuna zamanını harcama, kendine bir mali müşavir bul.”

Bir başka kullanıcı da “Bu hayatının bir dönüm noktası değil, üstesinden geleceksin” diyerek destek oldu.

Kullanıcılar öğrenciye şüpheli muhasebe yöntemlerinden uzak durmasını, iyi bir muhasebeciyle anlaşmasını, ve taksit anlaşması yaparak uzlaşma yoluna gitmesini önerdiler.

Kripto para vergileri tartışma konusu

Kripto para alıp satarken vergi meselesi hep bir tartışma konusu oldu. Nisan ayında Fundstrat Global’in kurucusu Tom Lee, ayın ortalarındaki kripto para satışlarının ABD’ye 25 milyar dolarlık bir vergi kazancı olarak döneceğini tahmin ediyordu. Bitcoinist tarafından yapılan araştırmaya göre kullanıcıların %19’u vergi beyanı yapıp ödediğini söylerken %53’ü ise vergiden kaçtığını bildirdi.

Geçen hafta ABD eski Kongre Üyesi Ron Paul bir blog yazısında, değerli metaller ve kripto para cinsinden yapılan işlemlerin vergiden muaf tutulmasının, parasal çılgınlığı sona erdirmek için atılacak ilk adımlardan biri olabileceğini savunmuştu.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Kripto para yatırımını 160’a katladı ama başı devasa vergi ödemesi ile dertte”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...