MakerDAO Tamamen Merkezsizleşiyor, Topluluk Buna Hazır Mı?

MakerDAO, tamamen merkezileşme yolundaki en büyük adımını attı…

Maker Foundation, MakerDAO (MKR) protokolünün temelini oluşturan akıllı sözleşme üzerinde MKR token sahiplerine kontrol hakkı verdi.

Merkezsizleşme

Cointelegraph’ın haberine göre proje, bu hamlenin merkezsizleşme adına atılan en büyük adım olduğunu ifade ediyor ve üç aylık çalışmalar sonucunda gücün tamamen topluluk üyelerine geçtiğini ifade ediyor. Vakıf, konuyla ilgili olarak, “Artık MKR token sözleşmesi MKR sahiplerinin %100 kontrolünde bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Maker Foundation Maker topluluğunu, “seçmen ilgisizliğinin” projeyi tehdit edebileceği konusunda uyardı ve projeye derinden bağlı kalmaya çağırdı. Ayrıca akıllıca ve sık sık oy kullanmanın önemli olduğunun da altını çizdi. Konuyla ilgili şu ifadeler kullanıldı:

Seçmen ilgisizliği herhangi bir seçim sürecini tehdit edebilirken, bir projenin merkezsizlik çabalarına zarar verebilir. Yeterli topluluk tutkusu ve iyi niyetli katılım olmadan, toplum yönetimli bir sistem savunmasız hale gelebilir ve başarılı olmak için mücadele etmesi gerekebilir.

Multi-Collateral Dai protokolünün başlatılmasının ardından MakerDAO 20 Aralık’ta yaptığı açıklamalarda, MKR token’ları üzerindeki kontrolün vakıftan, protokolün akıllı sözleşmesine geçirileceğini duyurdu. Vakıf, sözleşme üzerindeki kontrolü en az bir ay boyunca paylaşacağını kaydetti.

Bununla beraber 10 Ocak’ta vakıf, “MkrAuthority” sözleşmesini Ethereum ana ağına yerleştirdi. Üç gün sonra vakıf MKR token’ının yetki adresini MkrAuthority adresine ayarladı. 25 Mart’ta ise MkrAuthority sözleşmesine MKR token’ı üzerinden tam izin verildi.

Topluluk Hazır Mı?

Maker Vakfı’nın genel müdürü Rule Christensen “tam” merkezsizlik yolunda ilerlediklerini ifade etti ve şu açıklamayı yaptı:

“Bugünün haberleri çok önemli. MKR token sözleşmesini MKR sahiplerine devretme taahhüdünü tamamlayarak, Maker Foundation tamamen kendi kendine yeten bir MakerDAO’ya doğru ilerlemeye devam ediyor. Ve bu sadece başlangıç. Toplumu önümüzdeki haftalarda ve aylarda tam merkezsizlik için hazırlamaya devam edeceğiz.”

Öte yandan MakerDAO, kullanıcılar genellikle Ethereum (ETH) tarafından desteklenen teminatlı bir borç pozisyonuna girdiğinde basılan stabilcoin Dai (DAI) tedarikini yöneten merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü olarak karşımıza çıkıyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “MakerDAO Tamamen Merkezsizleşiyor, Topluluk Buna Hazır Mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...