Microsoft İnsan Tabanlı Madenciği Olan Kripto Para Tasarlıyor

Microsoft oldukça ilginç bir kripto para birimi ve sistemi için patent başvurusu yaptı.

Yazılım devi Microsoft, Bitcoin‘in (BTC) de kullandığı iş ispatı tabanlı kripto para sistemini baz alan ancak kritik bir değişikliğe sahip olan sistem için patent başvurusu yaptı. 26 Mart tarihinde detayları ortaya çıkan patente göre Microsoft madenciliği olan bir kripto para birimi geliştirmeyi hedeflese de söz konusu madenciliğin cihazlar tarafından değil, insanlar tarafından yapılmasını amaçlıyor.

Patent içerisinde söz konusu kripto para sisteminin “vücut etkinliği verisini kullanan kripto para sistemi” olduğu vurgulanıyor. Microsoft’un bu “insanlara dayanan madencilik içeren” kripto para sistemi bazılarına oldukça havalı gelse de bir kesim bunun korkutucu olduğunu düşünüyor.

Microsoft aslında Bitcoin’in madenciliği sonucunda ortaya çıkan inanılmaz enerji tüketimini ve karbon salınımını bu sayede önlemeyi amaçlıyor olabilir. Microsoft’un sisteminde ilgili kripto para biriminin madenciliği insan vücudunun yaptığı aktivitelere bağlı olarak gerçekleştiriliyor. Kripto para sistemi tarafından belirtilen etkinlikler yapıldığında veya vücut ısısı yükseldiğinde kripto para madenciliği gerçekleştirilebiliyor.

Bunun yanı sıra beyin dalgalarının artması sonucunda bile kripto para madencilerinin ödüllendirilebileceği detayına patent içerisinde yer verilmiş. Bu da kullanıcıların tamamen başka işlerle uğraşırken bile kripto para madenciliği yapabileceklerini gösteriyor.

Sistem şu an için oldukça ütopik gözükse de, bundan 10 sene önce de dijital paraların hayal oldukları düşünülüyordu. Kripto para sektörünün artık inanılmaz bir büyüklüğe ulaşması ve dünyanın en büyük bankaları tarafından bile bu sektöre girilmesi, Microsoft’un bu kripto parası için de umut olduğunu gösteriyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Microsoft İnsan Tabanlı Madenciği Olan Kripto Para Tasarlıyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...