Risk sermayedarı: Bitcoin rallisini arz şoku beklentisi tetikliyor

Bloomberg’e konuşan bir risk sermayedarı, Bitcoin’in 2019’un başlarından bu yana gelişen fiyat rallisine gerekçe olarak arz şoku beklentisini gösterdi.

Bitcoin, 2019’un başından bu yana geleneksel varlıkların performanslarını büyük ölçüde geride bırakarak yaklaşık yüzde 140 oranında değer kazandı.

Kripto para, bugün bir süredir beklenen 10,000 dolar sınırına da epeyce yaklaştı. Bitcoin, TSİ 17.40 itibari ile 9256 dolardan işlem görüyor.

Bloomberg’deki yakın tarihli bir yayında Bitcoin’in bu güçlü performansı hakkında değerlendirme yapan StillMark Capital’in yönetici ortağı Alyse Killeen, yükselişe gerekçe olarak 2020’de arz şoku beklentisini öne sürdü.

Killeen’e göre yükseliş yaklaşan 2020 Bitcoin yarılanmasından kaynaklanacak arz şoku beklentisi nedeniyle yaşanıyor. Yönetici ortak, “Fiyatların 2020’de gelecek arz şokuna ilişkin beklentiden ötürü artıyor olabileceğini düşünüyorum. 2020’de bugünkü günlük Bitcoin arzının yalnızca yarısı mevcut olacak. Bu arz şoku ve yarılanma olayını dört gözle beklerken Bitcoin için büyük bir talep görüyoruz. Bitcoin’e iştahı açık daha geniş bir kullanıcı ve tüketici grubu olacağı öngörülüyor.” dedi.

Bitcoin’in 2009’da ortaya çıkışından bu yana iki defa gerçekleşen blok ödülü yarılanmasının üçüncüsü 2020’de meydana gelecek. Sistem, her 210,000 blokta bir otomatik olarak madencilik ödüllerini yarı yarıya azaltıyor. Bu, ortalama dört yıla denk geliyor.

2012 yılının Kasım ayındaki ilk Bitcoin yarılanmasından 12 ay sonra fiyat, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1000 dolara yükseldi. 2016’daki yarılanmanın ardından ise kripto paranın fiyatı, 2017’nin Aralık ayında 20,000 dolar sınırına dayanmıştı.

Sıradaki blok ödülü yarılanması ise hash rate’te herhangi bir değişiklik olmadığı sürece 22 Mayıs 2020’de yaşanacak. Şu anda blok başına 12.5 BTC olan ödüller, 6.25 BTC’ye düşecek. Yani, dolaşıma yarı yarıya daha az Bitcoin girecek

Son olarak Killeen, Bitcoin’in büyüyen Lightning Network ağına ve diğer altyapı geliştirmelerine dikkat çekerek “Bunlardan bazıları şu anda Bitcoin dünyasında meydana gelen en heyecan verici şeyler arasında.” ifadelerini kullandı.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Risk sermayedarı: Bitcoin rallisini arz şoku beklentisi tetikliyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...