RusGas Enerji Sektörüne Teknolojik Yenilik Getiriyor

Kripto para piyasası büyümesini sürdürüyor. Önceleri bu piyasaya güvensizlik gibi duygularla yaklaşan yatırımcılar zamanla düşüncelerini olumlu yönde değiştirdiler. Bunun sonucunda küçük boyuttaki yatırımcılar ile kurumsal yatırımcılar kripto para piyasasına akın ettiler ve kripto varlıkların devasa büyümelerine katkıda bulundular. 2017 yılı bu bağlamda piyasaya büyük miktarda “sıcak para” girişinin olduğu ve piyasanın hızla büyüdüğü bir yıl olarak tarihe geçti.
Öte yandan bu denli hızlı bir şekilde büyümeye devam eden kripto para piyasasında Blockchain teknolojilerinin ve akıllı kontratların büyük bir etki oluşturduğunu ifade etmek yanlış olmayacaktır. Öyle ki spekülasyona yol açan çoğu yatırımcı tarafından belirtilen görüşler çeşitli piyasa alanlarında panik ortamı oluşturarak belirli kripto paraların fiyatlarına etki etmeyi başarıyor.

Ancak piyasada meydana gelen bu tür spekülatif dalgalanmalara aldırmadan uzun vadeli yatırımlar yapma amacına sahip piyasa müdavimlerinin de varlığından bahsedebiliriz. Bu yatırımcılar çoğunlukla Blockchain teknolojisinin yardımıyla çeşitli sektörlere yelken açan projeleri hedef alıyorlar. Uzun vadeli yatırımcının böylesi projelere ihtiyaç duyduğunun farkında olan girişimciler yatırımcıları çekebilmek adına çeşitli projelere imza atıyorlar. Şunu belirtmekte fayda var ki sözü geçen yatırımcılar geleneksel piyasalara karşı bir alternatif arayışı içerisinde değiller. Onların aradığı şeyin kripto para piyasaları kapsamında token haline getirilerek sunulan varlıkların “çeşitliliği” olduğunu ifade edebiliriz.

Yatırımcıların ihtiyaçlarına yanıt vermek amacıyla yola koyulan ve hâlihazırda enerji sektöründe uygulamaya konulmuş projelere dayanan RusGas rakiplerinden ayrılıyor. Dünyada uygulanan enerji projelerinin çoğunun temiz enerji sektörünün olmazsa olamazı diyebileceğimiz su ya da güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yapıldığını söyleyebiliriz. RusGas’in çalışma alanı ise kesin çizgilerle belirlenmiş: Proje, Doğu Sibirya’daki küçük ve orta enerji altyapılarına yönelik yapılan bilimsel çalışmaların uygulanması ve gelişimine odaklanıyor. Her ne kadar projenin white paper’ı üzerinde açık bir şekilde ifade edilmese de RusGas sektörde büyük üne kavuşmuş sponsorlara sahip.

RusGas projesinin kapsama alanını oluşturan bölgedeki iklimsel ve altyapısal durumlar göz önünde bulundurulduğunda bölgenin yenilenebilir enerji kaynaklarına uygun olmadığı çıkarımını rahatlıkla yapabiliriz. Burada karşılaşılan esas problem ise belirli bölgelere enerji kaynağı sağlanamıyor olması olarak biliniyor. RusGas projesi bu sorunu gidermek amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Projenin ardında bulunan ekip bu amaçlarına ulaşma noktasında yatırımcıların desteğini alabilmek için varlıklarını token haline getirdi ve şu sıralar bir ICO etkinliği düzenliyor. Buna göre etkinlik boyunca sunulacak bütün token’lerin gerçek birer karşılığı bulunacak. Öte yandan bir ICO’ya yatırım yapıp yapmayacağına karar veren kullanıcıların bu süreçte göz önünde bulundurdukları nitelikler arasında çok çeşitli özelliklerin bulunduğunu söyleyebiliriz. Blockchain teknolojisine dayanan bir “topluluk ekonomisi” bu özellikler arasında gösterilebilir.

RusGas ekibinin oluşturduğu ekonomi ekosisteminde çeşitli şirketler de dahil olmak üzere pek çok unsur yer alacak. Ayrıca ekip büyük yatırım bankalarının çalışma prensipleriyle paralel doğrultuda çalışacak bir tür danışma bölümü meydana getirmeyi de hedefleri arasında gösteriyor.

Yerel, döngüsel ve enerji sektörüne dayandırılmış bir ekonomi ortamı sağlayarak kullanıcılarının yatırımlarını en iyi şekilde değerlendiren RusGas ekibi kendisine kripto para piyasasında oldukça sağlam bir yer edinmeye hazırlanıyor. RusGas ICO’su 3 Nisan tarihinde başlatıldı ve etkinlik 11 Temmuz 2018 tarihine dek devam edecek. Projenin gerçekleşmesi için belirlenen alt sınır 2 milyon dolar olarak belirlendi. Token’in fiyatı ICO’nun evresine göre farlılık gösteriyor. Üstelik projeye katılmak isteyen yatırımcıları benzersiz bonus olanakları karşılayacak. Enerji sektöründe gerçekleşecek teknolojik bir dönüm noktası olarak görülen RusGas herkesin faydalanabileceği bir blockchain platformuyla kullanıcılarının karşısına çıkmaya hazırlanıyor. ICO’nun ardından projenin token’lerinin çeşitli borsalarda işlev görmesi tasarlanıyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “RusGas Enerji Sektörüne Teknolojik Yenilik Getiriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...