Rusya’nın Kripto Para Yasa Taslağı Yenilendi! Yasak Mı Geliyor?

Rusya Merkez Bankası kripto paraları yasaklamayı kafasına koydu.

Rusya’nın dijital varlıklar hakkındaki yasa tasarısı revize edildi ve artık tasarıda kripto para birimlerinin alım satımı ile piyasaya sürülmesine yönelik de yasaklamalar olduğu iddia ediliyor.

Rusya Merkez Bankası Kripto Paralara Karşı Harekete Geçti!

Rusya Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre kripto paraların alım satımı ve piyasaya sürülmesi gerçekten de büyük ölçüde yasaklanabilir. Banka aslında 2019 yılının Aralık ayında kendi yöntemini kullanarak bir tokenlaştırma programı başlatsa da, bu programdan pek verim elde edememişti.

Şimdi yapılan yeni değişimin onaylanması durumunda ise kripto paralar resmen yasaklanmış olacak. Yine de mevcut küresel kriz ve panik durumu Rusya içerisindeki yasal süreci yavaşlattı ve tasarının ne zaman görüşüleceği bilinmiyor.

Rusya Merkez Bankası kurumsal departman yöneticisi Alex Guznov, konu hakkında yaptığı açıklamada kripto paraların Rusya içerisinde yasal varlıklar olmaması gerektiğini vurguladı ve ekledi:

“Biz kripto paralarla işlem yapmayı yasallaştırmanın çok büyük riskler taşıdığına inanıyoruz ve böyle bir durumda finansal istikrarın sarsılması, kara para aklamanın artması ve tüketici korumasının düşmesi gibi sıkıntılar yaşanabilir.”

Rusya Merkez Bankası daha önce kripto paralarla ilgili tartışmalarda oldukça aktif bir rol almıştı. Aslında kripto paralarla ilgili tartışmalar geçtiğimiz yılın bahar döneminden beri sık sık yaşanıyor.  Diğer yasamanlar kripto paraların yasal olabileceğini belirtseler de, Rusya Merkez Bankası lider kripto para birimi Bitcoin de dahil hiçbir kripto paranın ülkede yasal ilan edilmemesi gerektiğini savunuyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Rusya’nın Kripto Para Yasa Taslağı Yenilendi! Yasak Mı Geliyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...