Şaşırtıcı özellikleri var: Litvanya’nın sınırlı sayıdaki dijital parası hazır

Litvanya’nın merkez bankası The Bank of Lithuania, koleksiyonluk bir dijital hatıra parası üretti. Söz konusu dijital para, ilkbaharda piyasaya sürülecek.

Litvanya’nın merkez bankası The Bank of Lithuania, dünyanın ilk Blockchain destekli dijital hatıra parası olacağı belirtilen LBCoin’in ilkbahar aylarında piyasaya sürüleceğini açıkladı.

Cryptonews’te yer alan habere göre, fiziksel bir varlığı da bulunacak olan dijital para, gümüşten yapıldı ve 19.18 avro değerinde olacak. Dijital para için belirlenen bu değer, Litvanya’nın Rusya’dan bağımsızlığını ilan ettiği 1918 yılına gönderme içeriyor.

Ayrıca para, Litvanya Konseyi’nin dijitalleştirilmiş bir fotoğrafını da içeriyor. 36,500’ün üzerinde pikselden oluşan fotoğraftaki bu sayı, bağımsızlığın kazanıldığı zamandan bu yana geçen gün sayısı ile aynı.

Paranın ters yüzünde ikili kodda kayıtlı ulusal marş yer alıyor. Bununla birlikte diğer yüzde ise Litvanya ulusal arması Vytis var.

 

 

Tasarımda ayrıca dijital token’ların alınıp satılacağı e-mağazaya bağlı bir QR kod da bulunuyor.

Banka, çevrim içi mağazasında 24,000 LBCoin ihraç etmeyi planlıyor. Mağazada müşterilere coin’lerini saklayabilecekleri özel cüzdanlar sağlanacak. Ayrıca müşteriler, LBCoin’lerini NEM cüzdanlarına aktarabilecekler.

 

 

Banka, dijital para alıcılarının fiziksel gümüş paralarını belirlenen satış noktalarından talep edebileceklerini de belirtti.

Öte yandan banka, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmalarını da sürdürüyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Şaşırtıcı özellikleri var: Litvanya’nın sınırlı sayıdaki dijital parası hazır”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...