SEC’den Bitwise Bitcoin ETF’sine erteleme çıktı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Bitwise ve NYSE Arca iş birliği ile sunulan Bitcoin ETF başvurusu için karar açıklamasını erteledi.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), NYSE Arca & Bitwise Bitcoin ETF başvurusuna ilişkin onaylama ya da reddetme kararını ikinci kez erteledi.

Başvuru, ilk olarak bu yılın Ocak ayında sunulmuştu. Kurum, Mart ayında bu ETF başvurusu için VanEck/SolidX Bitcoin ETF’siyle beraber aynı gün erteleme kararı almıştı. SEC’in her iki ETF için en geç Ekim ayında kesin bir karar alması gerekiyor.

Diğer yandan SEC, VanEck/SolidX Bitcoin ETF’si için de 21 Mayıs’a kadar bir açıklama yapmak zorunda. Kurumun, bu başvurunun kararını da ertelemesi bekleniyor.

ETF nedir ve Bitcoin ETF’si neden önemli?

ETF’nin açılımı, Exchange-Trader Fund, yani Borsada İşlem Gören Fon veya Borsa Yatırım Fonu. Basitçe açıklamak gerekirse adından da anlaşılacağı gibi sıradan yatırım fonlarının borsada işlem gören halini ifade ediyor. Hisse senedi gibi spot fiyatla alınıp satılan ETF’ler, bir ya da birden çok dayanak varlığa sahip olabiliyor. Fon, bu varlıkların getirilerini kopyalayarak yatırımcılara sunuyor. Dünyada oldukça popüler olan ETF’lerin en büyük ilk 10’unun yönetimi altındaki varlıklar 1 trilyon doları aşıyor.

Bir Bitcoin ETF‘sinin onaylanması halinde Bitcoin de trilyon doları bulan bu pazardan pay almış olacak. Bunun fiyata önemli bir etkisinin olacağı düşünülüyor.

Altın için ilk ETF, 2013 yılının Mart ayında onaylanmıştı. Bunun ardından altının fiyatı %300’den fazla artmıştı. ETF’nin Bitcoin’i de benzer şekilde etkileyebileceği beklentisi var.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “SEC’den Bitwise Bitcoin ETF’sine erteleme çıktı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...