Senatörler, Facebook’u sorguya çekti: 2 saati aşan oturumda neler konuşuldu?

Facebook’un Blockchain biriminin başında yer alan David Marcus, şirketin kripto parası Libra ile ilgili olarak Bankacılık Komitesi önünde ifade verdi.

Facebook’un Libra ile ilgili olarak Kongre’deki oturumlarından ilki bugün gerçekleşti.

Şirketin Blockchain biriminin başında bulunan David Marcus, 2 saati aşan Bankacılık Komitesi’ndeki oturumda senatörler tarafından sorguya çekildi.

Oturum, Ohio’lu senatör Sherrod Brown’ın Facebook’u “tehlikeli” olarak nitelendirdiği konuşmasıyla başladı. Brown, Amerikalıların Facebook’a güven duymadığını söyledi.

Daha sonra senatör Sherrod Brown, Facebook‘un skandal üstüne skandallarla güvenlerini hak etmediğini gösterdiğini dile getirdi.

Arizona senatörü Martha McSally ise Facebook’a güvenmediğini ve yalnız olmadığını belirtti. McSally, Facebook’un yeni bir iş modeli başlatmadan önce evini temizlemesi gerektiğini savundu.

Marcus, Facebook’un Libra’nın arkasındaki tek şirket olmadığını, kripto paranın kontrolünün birçok farklı şirkette olduğunu söyledi.

Facebook yöneticisi, oturum öncesinde şirketin egemen para birimleriyle rekabet etme niyeti bulunmadığını ve para politikasının etkilenmemesini sağlamak için Fed ile çalışmayı planladığını vurgulamıştı.

Buna karşın senatörler, bunun yeterli olmayacağını ifade ettiler.

New Jersey senatörü Bob Menendez, Facebook’a neden güvenilmediğinin nedenlerini sıralarken John Kennedy de Libra’nın arkasındaki Libra Association’ın belirli siyasi görüşlere sahip insanları yasaklayabileceği endişesinin üzerinde durdu.

Marcus, Facebook’un gizlilik skandalları ve 2016 seçimlerine Rus müdahalesi olayıyla bağlantısı savlarına karşılık olarak geçmişte şirketin hataları olduğunu fakat o zamandan bu yana bu sorunları çözüme kavuşturmak için bir dizi programa yatırım yaptığını söyledi.

Brown, “İsviçre’de kurduğunuz dünya çapındaki bir para birimiyle size güvenmek epeyce zor. 2 milyar insana erişiminiz var.” diyerek sert bir yanıt verdi.

Senatörlerin Facebook’un kripto ile bağları konusundaki endişelerin yanı sıra Libra’nın ve Libra Derneği’nin yapısı hakkında da soruları vardı.

Senatör Tina Smith, “Bence İsviçre merkezli bu inanılmaz güçlü dernekte her sesin nasıl duyulacağı konusunda büyük bir soru var. Bir şirketin yönetim kurulu gibi mi olacak, çıkar çatışmalarını nasıl ele alacaksınız?” diye sordu.

Marcus, buna cevap olarak derneğin ihtiyaç duyulan geri bildirimleri almak için white paper’ını erkenden paylaştığını ve Libra piyasaya sürülene kadar yapılacak çok iş olduğunu ifade etti.

Bu arada bazı senatörler daha olumlu ifadeler kullandı. Örneğin Pat Toomey, Blockchain teknolojisinin ve kripto paraların “muazzam faydaları”ndan bahsetti ve “yararları ve riski göz önünde bulundurmalıyız.” dedi.

Marcus, Brown’ın “Tüm maaşınızı bu yeni para birimiyle kabul eder miydiniz?” sorusuna ise Libra’ya maaşının %100’ünü onunla kabul edecek kadar çok güvendiğini belirterek karşılık verdi.

Marcus, yarın da Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade verecek.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Senatörler, Facebook’u sorguya çekti: 2 saati aşan oturumda neler konuşuldu?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...