Tarihin en büyük kripto para soygununun failleri yakayı ele vermek üzere

Japon polisinin 2018’de 400 milyon dolar değerinde NEM çalarak tarihin en büyük kripto para soygununa imza atan bilgisayar korsanlarını kıskaca aldığı bildiriliyor.

Japon polisinin 2018 yılının Ocak ayında kripto para borsası Coincheck’ten o dönem 400 milyon dolar değerinde 526 milyon NEM (XEM) çalan bilgisayar korsanlarını yakalamanın eşiğinde olduğu bildiriliyor.

400 milyon dolarlık zararla tarihin en büyük kripto para soygunu olarak kayıtlara geçen olay, Japon kripto para sektörü için de bir dönüm noktasıydı. Polis, aradan iki yıl geçmesine karşın failleri hâlâ arıyor.

Japonca yayın yapan haber organı NHK’ye göre, Tokyo’da bir eve baskın düzenleyen Japon polisi şebekeyi çökertmeye yakın olabilir.

Haberde, polisin saldırıdan kısa bir süre sonra karanlık ağda çaldıkları XEM token’larını satmaya kalkışan birkaç şüphelinin kimliğini belirlediği bildiriliyor.

Saldırının ardından iflas bayrağı çeken Coincheck, menkul kıymetler şirketi Monex Group tarafından devralınmıştı. Olay, Japon yetkililerin kripto para borsaları konusunda daha katı düzenlemeler getirmesine yol açtı. Yetkililer, borsalara gizlilik odaklı Monero, Zcash ve Dash gibi kripto paraların kaldırılması için baskı dahi yaptı.

Olay anında 400 milyon dolar eden 526 milyon NEM, bugün 17 milyon dolar değerinde.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Tarihin en büyük kripto para soygununun failleri yakayı ele vermek üzere”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...