Türkiye’nin kripto parası olmayı hedefleyen NeXpara’ya dair merak edilen her şey

Türkiye’nin kripto parası olmayı hedefleyen NeXpara’nın Pazarlama Direktörü Eylem Cülcüloğlu ile bir araya gelerek NeXpara’ya dair merak edilenleri sorduk.

‘Yerli ve milli kripto para’ sloganıyla yola çıkan NeXpara, bir süredir hummalı bir şekilde 1 Mart’ta gerçekleşecek olan ICO’ya hazırlanıyordu. ICO öncesi, NeXpara’nın Pazarlama Direktörü Eylem Cülcüloğlu ile bir araya gelerek NeXpara’ya dair merak edilenleri sorduk:

Bize NeXpara’yı özetler misiniz, nedir ve ne amaçla kullanılacak?
“NeXpara, Türkiye’nin ilk kripto paralarından biri. Bir kripto para. Ethereum blok zincirini ve Ethereum teknolojisini kullanıyor. Yerli ve milli bir kripto para olma yoluyla çıktı. Esas amacı da şu… Normal kripto paralarda; Bitcoin, Ethereum veya IOTA olsun, hangi kripto parayı alırsak alalım yurt dışında üretildiği ve satışa sunuldukları için Türkiye’den döviz çıkışı söz konusu. Şu anda kripto paraların hacmi çok yüksek değil fakat bu yükseldiği zaman cari açığa olumsuz etkileri olacağk. O nedenle esas amacımız paranın Türkiye’de kalması ve kullanılması.”

‘Anlaşmalı her yerde NeXpara’yı kullanabileceksiniz’
“Ayrıca ödeme sistemi olmayı da hedefliyoruz. Örneğin ürün alımlarında, Türk Hava Yolları’ndan bilet alırken NeXpara ile ödeme yapabileceksiniz. Bunun çalışmaları sürüyor, anlaşmalı yerlerde NeXpara geçecek. Yani sosyal hayatta NeXpara’nızı kullanabileceksiniz. İlk aşamada Türk Lirası’na çevrilerek kullanılacak ancak daha sonra direkt NeXpara üzerinden de fiyatlandırma olabilir. Şu anda bildiğiniz gibi tüm kripto paralar bir şekilde normal paralara endeksli. NeXpara da TL’ye endeksli olacak.”

‘Kendi ATM kartı da olacak’
“Bir başka büyük avantajı da diğer kripto paralarda olmayan bir özellik olan ATM kartı. Bir ATM kartı olacak ve kullanıcı istediği zaman NeXpara’sını cüzdanından TL’ye çevirebilecek, o çevirdiği rakamı herhangi bir ATM’den çekebilecek. Bu tabi çok büyük bir avantaj. Normal coin’lerde biliyorsunuz ki ilk önce borsada bozdurmanız gerekiyor. Borsada bozdurduktan sonra EFT emri veriliyor ve mesai saatleri dışında da çekmeniz mümkün değil. Bu da paraya ulaşım açısından bir dezavantaj oluşturuyor. ATM kartıyla da onu yıkmaya çalışıyoruz.”

‘Sınırlı sayıda üretildi ve madenciliği olmayacak’
“Bir madencilik olmayacak. Toplam 100 milyon adet üretildi ve 80 milyonu satılıyor. 20 milyonu geliştirme çalışmaları için ayrılan bir rezerv para. Sınırlı sayıda üretildiği için değer de kazanacak. Madenciliğin olmamasını da özellikle istedik, çünkü madencilik çok ciddi bir elektrik sarfiyatına yol açıyor. Ülkemiz de enerji konusunda darboğazda.”

NeXpara hangi borsalarda yer alacak?
‘Türk borsalarıyla görüşüyoruz, yurt dışı borsalarda da yer alacak’
“Türk borsalarıyla görüşmelerimiz sürüyor. Şu an açıklayamıyoruz. Bir veya birkaçıyla anlaşacağız, artı kendi borsamız da olacak, hem NeXpara’nın satıldığı hem de diğer kripto paraların satıldığı… Daha sonra yurt dışı borsaları da gündemde. Şu an isim veremiyorum ama çok bilinen ve çok kullanılan bir veya daha fazla borsada yer alacak.”

İleriye dönük olarak ne gibi hedefleriniz var?
‘Kendi blok zincirimizi yazmayı planlıyoruz’
“İleriye dönük şöyle bir hedefimiz var… NeXpara’yı bir ödeme sistemi haline getirmek istediğimiz için işlem sürelerini azaltmak istiyoruz. Zaten Ethereum bir avantaj sağlıyor ama bunu daha da hızlı hale getirmek için kendi blok zincirimizi yaratma düşüncemiz var. Ya Ethereum teknolojisini kullanarak özel bir blok zinciri ya da direkt kendi blok zincirimizi yazmak. Tabi bu ikincisi ICO’nun başarısına bağlı, çünkü ciddi bir geliştirme süreci gerektirecek.”

ICO süreci ne zaman başlayacak?
‘ICO sırasında satın alanlar önemli bir avantaj elde edecek’
“ICO’muz 1 Mart’ta başlıyor ve 31 Mart’a kadar sürecek. NeXpara.com üzerinden alınabilecek. Kredi kartı, EFT, Ethereum ve Bitcoin ile satın alınabilecek. Fiyatı da 1 TL olacak. ICO’dan girenlerin 1 TL’den alma avantajı olacak. Daha sonra borsaya girdiğinde fiyat yükselecektir. Önce aldıkları için uygun bir fiyattan sahip olmuş olacaklar. 1 Nisan’da cüzdanlara paralar yüklenmiş olacak, Nisan-Mayıs aylarında ise borsalarda işlem görmeye başlayacak.”

Eklemek istedikleriniz…
‘Ünlü bir güvenlik şirketi kodumuzu inceleyecek’
“3 kişilik bir yazılım ekibimiz var, konusunda uzman. Bunun dışında ünlü bir güvenlik şirketi kodumuzu inceleyecek. Çeşitli testler yapacak. Kodda ya da cüzdan yazılımında herhangi bir açık var mı, buna bakacak. Onun dışında pazarlama tarafında da sektörün önemli kişileri var. Büyük ve geniş bir ekip oluşturduk. Hedefimiz de ICO’nun başarısıyla ekibimizi daha da genişletmek.”

‘Kripto para yazılımları üzerine çalışacak bir vakıf kuracağız’
“Şunu da söyleyeyim… Biz bir vakıf kurmayı hedefliyoruz. Türkiye Kripto Teknolojileri Vakfı olacak. Bu vakıf için de 5 milyon adet NeXpara ayırdık. Bu vakıf sadece kripto para yazılımları üzerine çalışacak. IOTA’nın vakfı gibi de düşünebilirsiniz. Orada gençleri de istihdam etmeyi planlıyoruz.”

NeXpara ile ilgili tüm detaylara nexpara.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Türkiye’nin kripto parası olmayı hedefleyen NeXpara’ya dair merak edilen her şey”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...