Visa, yeni Blockchain ürünüyle 125 trilyon dolarlık pazara giriyor

Ödeme devi Visa, sınır ötesi ödemelerin hızlı ve ucuz maliyetle yapılmasını amaçlayan yeni Blockchain ürünü B2B Connect ile 125 trilyon dolarlık küresel para transferi pazarına giriyor.

Reuters’ın bildirdiğine göre, ABD’li ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisine dayalı sınır ötesi bir ödeme ağı oluşturdu.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, finansal kuruluşların kurumsal müşterileri adına küresel çapta daha hızlı ve daha düşük operasyonel maliyetle işlem yapmalarına yardımcı olacak.

Normal sistemde, sınır ötesi ödemelerde gönderici ve alıcı bankanın yanı sıra üçüncü bir aracı banka daha bulunuyordu. B2B Connect ise gönderici bankadan alıcı bankaya doğrudan işlemlere imkan verecek.

Öte yandan haberde ağın halihazırda dünya çapında 30’dan fazla ticaret koridoruna sahip olduğu ve yıl sonuna kadar bu sayının 90’a çıkarılacağı belirtiliyor.

Visa B2B Connect, kısmi olarak Blockchain teknolojisine dayanıyor. Ağ, Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtık defter teknolojisi Hyperledger’i kullanyor.

Visa’nın üst düzey yetkililerinden Kevin Phalen, “Bankadan bankaya işlemlerin doğrudan yapılmasını sağlayan bir çözüm geliştirerek endüstrinin önemli sorunlarından birini ortadan kaldırdık.” diyor.

Şirket, B2B Connect’in piyasaya sürülmesinde Bottomline, FIS ve IBM ile iş birliğine gitti. Ayrıca, Commerce Bank ve Cornèr Bank de bu yeni ürünü pilot programlarında test ettiler.

B2B Connect’i test eden Commerce Bank’in üst düzey yetkililerinden Brian Gordon, bu konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Bu yenilikçi çözümün dünya çapındaki işletmeler için hız ve şeffaflığı artırırken, sınır ötesi ödemelerin yapılma şeklini nasıl değiştireceğini görmekten heyecan duyuyoruz.”

Visa B2B Connect’i ilk olarak 2018’in Ekim ayında duyurmuş ve şirketin CEO’su Al Kelly, kripto paraları kendi işlerine karşı bir tehdit olarak görmediğini söylemiş, “O alana girmemiz gerekiyorsa gireriz.” diye de eklemişti.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Visa, yeni Blockchain ürünüyle 125 trilyon dolarlık pazara giriyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...