WikiLeaks’in binlerce Bitcoin’i tehlikede olabilir

Kurucusu Julian Assange’ın tutuklanmasının ardından WikiLeaks’e ait binlerce Bitcoin, dava konusu olabilir. Gizli Servis’in karanlık ağ pazaryeri Silk Road’ın dijital cüzdanlarına el koyması gibi WikiLeaks’in Bitcoin’lerinin başına da benzer bir şeyin gelebileceğinden endişe ediliyor.

Başta ABD olmak üzere devletler arasındaki gizli bilgileri yayınlayan WikiLeaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, yaklaşık 7 yıldır sığınmacı olarak yaşadığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’nde bugün yaka paça gözaltına alındı. Assange, gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı İngiliz mahkemesince tutuklandı.

WikiLeaks’in kurucusunun şu an için tutukluluk gerekçesi kendisi hakkında İsveç’te açılmış cinsel saldırı davasında kefaletle serbest kalma şartlarını ihlal. Bu davaya ilişkin cinsel saldırı iddiasını reddeden WikiLeaks kurucusu, bunun ABD’ye iadesini sağlama amaçlı siyasi bir komplo olduğu iddiasındaydı.

Bugün ABD’den yapılan açıklamada Assange’ın ABD ve İngiltere arasındaki sınırdışı ve iade anlaşması uyarınca tutuklandığı kaydedilirken Adalet Bakanlığı’nın Assange hakkındaki suç duyurusu da gecikmedi. Bakanlık, Assange’ı ABD tarihindeki en büyük gizli bilgi sızdırmalarından birinde rol almakla suçladı.

Assange’ın ABD’ye iade edilip edilmeyeceği net değil. ABD’nin bunun için İngiltere’ye 12 Haziran’a kadar bir iade dosyası iletmesi gerekiyor.

WikiLeaks’in Bitcoin’leri

WikiLeaks’in kurucusunun tutuklandığı haberinin yayınlandığı sıralarda Bitcoin’deki düşüş dikkat çekiciydi. Assange’ın tutuklanması, WikiLeaks’in resmi Twitter hesabından saat 13.08’de duyuruldu. Bitcoin ise o sıralarda 5170 dolardan 5000 seviyesine kadar indi. Kripto para, bu gelişmeden saatler önce ise 5500 dolardan sert bir kırılma yaşamıştı.

WikiLeaks, yıllardır Bitcoin ile bağış topluyor. Hatta Assange’ın kredi kartı, banka transferi gibi farklı yollarla elde edilen paranın da en azından bir kısmını ABD tarafından WikiLeaks’e uygulanan amborgodan ötürü Bitcoin’e yatırdığı biliniyor. Ayrıca Assange, 2017 yılının Ekim ayında Bitcoin 5700 dolardan işlem görürken kripto paraya yaptıkları yatırımdan elde ettikleri yüzde 50,000’lik kârdan ötürü ABD hükümetine teşekkür etmişti.

Bir Türk Twitter kullanıcısı @rektoglu‘nun işaret ettiği gibi, WikiLeaks’in elinde bulunan Bitcoin miktarı tam olarak bilinmiyor. Blockchain.com üzerinde WikiLeaks cüzdanı olarak işaretlenen bir cüzdanın 20 milyon dolar değerinde 4042 BTC aldığı görülüyor fakat tahminler WikiLeaks’in Bitcoin’lerinin bunun çok daha üzerinde olduğu yönünde.

Assange’ın tutuklanmasının ardından bu Bitcoin’lerin dava konusu olması bekleniyor.

Gizli Servis’in karanlık ağ pazaryeri Silk Road’ın dijital cüzdanlarına el koyarak on binlerce Bitcoin’i ele geçirdiği gibi WikiLeaks’in Bitcoin’lerinin başına da aynı şeyin gelebileceğinden endişe ediliyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “WikiLeaks’in binlerce Bitcoin’i tehlikede olabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...