1 milyon dolarlık bu Bitcoin bulmacası 2015’ten beri çözülemedi

Bitcoin meraklıları, hâlâ kimliği bilinmeyen biri tarafından 2015 yılında yaratılan 1 milyon dolar ödüllü Bitcoin bulmacasını çözmeye uğraşıyor.

Bitcoin’ciler hâlâ değeri 1 milyon dolar olan 4 yıllık bir bulmacayı çözmeye çalışıyor.

Bu bulmacanın zorluğu, “Resme gizlenmiş 5 Bitcoin’i bulunuz.” gibi klişe bir şeyden kaynaklanmıyor. Bu bulmaca, birbirine gevşek bir biçimde bağlı olan ve sadece birkaç tanesinin kırılma ihtimali olan çok zor bir cüzdan serisi. Buna rağmen, meraklı Bitcoin uzmanları bulmacayı çözmeye çalışmaktan vazgeçmiyor.

Bulmaca aslında bir Bitcoin adresleri grubu ve her adreste bir önceki adrese göre Bitcoin’lerin sayısı kademeli olarak artıyor. Eğer her bir adresin özel anahtarlarının kilidini kırabilirseniz, ödülünüz cüzdanın içindeki Bitcoin oluyor. Şu anda normal şartlar altında özel bir anahtarı kırmanın kainatın ömründen daha uzun süreceği veya bazı tahminlere göre 0.65 milyar yılı bulacağı tahmin ediliyor. Ancak bu bulmacadaki durumda, adresler birbirine çözülmelerini kolaylaştıracak şekilde bağlanmış.

Bu Bitcoin adresleri grubu, ilk olarak 2015’te BitcoinTalk forumunda Bulista kullanıcı adlı birisi tarafından fark edildi. Bulista o sıralarda bu Bitcoin adreslerini zorlayabilecek bir bot yarattığını iddia etmiş, ancak bununla beraber çok güçlü kriptografiyle korundukları için bunu yapmanın sonsuza kadar sürebileceğini belirtmişti.

Yine bazı forum paylaşımlarında gizemli yaratıcısının bulmacayı kilidin kırılıp kırılamayacağını görmek için tasarladığı iddia ediliyor.

Bulmaca 2015 yılında keşfedildiğinde adresler toplamda 32 BTC -o zamaki değeri 13 bin dolar- bulunduruyordu. Bazı cüzdanlar kırıldı ve içindeki BTC’ler alındı ancak daha sonra kırılamayan adreslere daha fazla BTC gönderildi. Şu anda adreslerde toplam 102 BTC bulunuyor. Bu da yaklaşık 1 milyon dolar demek.

Racminer kullanıcı adlı bir forum kullanıcısına göre, toplamda 160 adres var ve bunların 90’ı henüz kırılamamış. Toplamda 102.66 BTC’nin bulunduğu bu 90 adresin her birinde 0.62 ile 1.60 arasında değişen miktarlarda BTC bulunuyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “1 milyon dolarlık bu Bitcoin bulmacası 2015’ten beri çözülemedi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...