20 yaşındaki üniversite öğrencisi, 5 milyon dolarlık kripto para çaldı

40’tan fazla telefonu hack’leyerek 5 milyon dolarlık kripto para çalmakla suçlanan 20 yaşındaki bir üniversite öğrencisi tutuklandı.

Motherboard’da yer alan bir habere göre 40’tan fazla telefonu hack’leyerek 5 milyon dolarlık kripto para çalmakla suçlanan 20 yaşındaki bir üniversite öğrencisi tutuklandı. 20 yaşındaki öğrenci bu hırsızlıkta telefon numaralarına erişmek için SIM kart kopyalama tekniğini kullandı.

Boston’da ikamet eden Joel Ortiz, 12 Temmuz’da cep telefonu korsanlığına karıştığı iddiası ile California’da tutuklandı. Motherboard tarafından elde edilen mahkeme belgelerine göre Ortiz, 13 kimlik hırsızlığı, 13 hack ve 2 büyük soygun suçlaması ile karşı karşıya.

Ortiz, iddiaya göre, bu yılın Mayıs ayında New York’taki kripto para/Blockchain konferansı Consensus’a katılanları hedef aldı.

Kendisi ve bazı ismi bilinmeyen suç ortakları mağdur kişilerin telefonlarını SIM kartı kopyalama yoluyla ele geçirdiler.

Hacker’lar telefon numaralarını kontrol altına aldıktan sonra, telefon sahibinin sosyal medya ve diğer online hesaplarına erişerek şifreyi sıfırlayabiliyorlar. Bu “port out scam” olarak biliniyor ve dolandırıcıların telefon numarası üzerinde kontrol sahibi olmaları nedeniyle iki faktörlü kimlik doğrulamasına karşı bile etkili oluyor.

Ortiz’in Avrupa’ya gitmek üzereyken Los Angeles Uluslararası Havaalanı’nda yakalandığı bildirildi. Göz altındayken Ortiz, kendisinin ve suç ortaklarının milyonlarca dolar değerinde kripto para çaldıklarını itiraf etti.

Ortiz şu anda bir milyon dolarlık kefaletini karşılayamadığı için hapiste bulunuyor ve 9 Ağustos’ta duruşması var.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “20 yaşındaki üniversite öğrencisi, 5 milyon dolarlık kripto para çaldı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...