2011’de Bitcoin ile baklava satan adam ilginç öyküsünü anlattı

ABD’nin New Hampshire eyaletinde yaşadığı 2011 yılında para kazanmak için her şeyi yaptığını belirten George Mandrik, ilginç öyküsünü Stephan Livera’nın podcast’inde anlattı.

Kirasını ve faturalarını ödemek için çok çalıştığını, evlere temizliğe gitmenin yanı sıra internetten baklava sattığına da belirten George Mandrik, “Bitcoin’i bu şekilde duydum. Biri baklava ödemesi için Bitcoin önerdi. Önerilen rakam 14 BTC’ydi” dedi. (bugün 480 bin dolar)

Bitcoin ile ödeme almaya başlayan Mandrik, daha sonra ise konu hakkında daha çok bilgi sahibi olduğunu ve “dolar karşısında korunmak için geliştirilen bir para” fikrinin kendisine mantıklı geldiğini, dolayısıyla elde ettiği BTC’leri tutmak için yollar aradığını söyledi.

New Hampshire’da kendisi gibi çok fazla özgürlük yanlısı kişinin olduğunu belirten Mandrik, bu kişiler sayesinde daha çok Bitcoin ödemesi aldığını ve sonunda da Bitinstant kurucuları Gareth Nelson ve Charlie Shrem’in iş teklifleriyle burada destek uzmanı olarak işe başladığını belirtti.

2013’te Blockchain.com’da işe başlayan Mandrik’le ilgili şirketin 11 Aralık 2013’teki Facebook paylaşımı ise şu şekilde:

“Evet dedikodular doğru… blockchain.zendesk.com’da sizlere destek veren ve yardımcı olan Mandrik, 2 senedir baklava satan Mandrik ile aynı kişi… Artık onun baklava sattığı günler sona erdi. Son paketlerini veriyor”

Mandrik, Bitinstant ve Blockchain.info’da çalıştığı dönemde şu anda kripto evrenin en bilinen ve ünlü simaları olan Changpeng Zhao, Roger Ver, Charlie Shrem ve Andreas Antonopoulos’la da tanıştığını belirtiyor. Mandrik Mt. Gox’un çöküşünü de net şekilde hatırlıyor:

“‘Bitcoin’in yükselişi ve yükselişi’ adlı belgesel için film ekibinin yanımızda olduğu bir gündü. Her şeyin iyi gittiği, zirvede olduğu bir zamandı. Ofiste çekimler sürüyordu. Sonra Mt. Gox’un çöküşü geldi. Charlie Shrem, ofiste her işe koşuşturmaya çalışıyordu. Mark Karpeles çağrılarına cevap vermiyordu. Japonya’ya nasıl gideceğini plânlamaya çalışıyordu. Hem çok ‘cool’ hem de çılgınca bir dönemdi”

“Bitcoin’in 5 dolardan yukarı çıkacağını kime tahmin etmiyordu”

O dönem Bitcoin’in sert düşüş ve yükselişlerinin kimsenin umrunda olmadığını belirten Mandrik, “Sektörde çalışan kimse BTC’nin 5 doların üzerine çıkacağını düşünmüyordu. Herkes işini seviyordu. Dış dünyanın olumsuzluklarını ayı piyasasında bile kimse umursamıyordu” dedi.

“Bitcoin sattığım için pişman değilim”

Erken dönemde Bitcoin alan ve şu anki fiyattan kat be kat ucuza satan kendisin gibi birçok insan olduğunu belirten Mandrik, kimsenin ucuza Bitcoin sattığı için üzülmemesi gerektiğini söyledi:

“Kendimi de bu gruba dahil ediyorum. Tabii ki çok fazla fırsat vardı. Kendimi perişan etmek istesem ben de kafamı duvarlara vururum, ‘Nasıl sattım’ diye… Ancak ben de bu Bitcoin deneyinin bir parçasıydım. Bu işin içinde olmasaydım… Bilemiyorum… Açıkçası tek bir Bitcoin bile sattığım için herhangi bir pişmanlığım yok”

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “2011’de Bitcoin ile baklava satan adam ilginç öyküsünü anlattı”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...