ABD Seçimleri, Bitcoin ve Hisse Piyasalarını Nasıl Etkiliyor?

Yaklaşık 1 ay sonra gerçekleşecek olan ABD seçimleri, tüm dünyadaki vadeli işlem piyasalarını ve Bitcoin cephesini nasıl etkiliyor? 

ABD hükümetinin yardım paketi sona eriyor ve yeni yardım paketinin müzakere süreci uzadıkça uzarken, dolar yeniden güçlenmeye başlıyor. Aynı zamanda ABD başkanlık seçimlerinin giderek yaklaşması da, piyasalardaki etkisini gösteriyor; belirsiz ortamdan çekinen yatırımcılar risk almak istemiyor ve hisse senetlerine çekinceli yaklaşıyor. S&P 500’ün yanı sıra tüm dünyada hisse piyasası küçük çaplı bir düşüş trendi içine girdi. S&P 500 ile yaklaşık 7 aydır oldukça uyumlu hareket eden Bitcoin ne yapacak?

Bitcoin Geleneksel Piyasaya Duyarlılığının Bedelini Düşüş ile Ödeyebilir

Bitcoin, jeopolitik olgular gibi faktörlerden doğrudan etkilenmese de mart ayında yaşanan pandemi kaynaklı piyasa çöküşünden beri dolaylı yollardan global piyasaya duyarlı hale geldi. Bu korelasyon çoğu analist tarafından, yatırımcıların hisse piyasasında yaşadığı kayıpları telafi etmek için portföylerindeki kripto paraları satma eğilimi göstermeleri ile açıklanıyor. Böyle bir tabloda da Bitcoin’in S&P 500 endeksi ile uyumu pekişmiş oluyor.

Aynı zamanda hem S&P 500 hem de Bitcoin’in Amerikan Doları’na karşı negatif bir korelasyon içinde olması, BTC ve SPX’i uyum içinde hareket etmeye zorluyor olabilir. Nitekim Mart 2020’de, koronavirüs yüzünden gelecekten kaygı duyan insanlar ellerindeki yatırımları nakde çevirmeye karar verdiler. Sonuç olarak, hisse senetleri ve Bitcoin düşerken dolar endeksi ise %8.80 oranında bir artış gösterdi.

Büyük resme bakıldığında, ABD seçimlerinin yarattığı huzursuz ve yardım paketi müzakerelerinin yarattığı belirsiz ortam S&P 500 kanadını olumsuz etkilerken, Bitcoin’i de aşağı çekebilir. Willy Woo gibi bazı uzmanlar, Bitcoin’in bir noktada geleneksel piyasa ile olan bağını koparacağına inansalar da, şu anlık 7 aylık grafiklerin sunduğu SPX – BTC korelasyonu tablosu Bitcoin’in hisseler ile düşüşe geçebileceğine işaret ediyor.

Amerikan Seçimleri Küresel Anlamda Düşüşü Tetikliyor

  • 3 Kasım 2020 tarihinde yapılacak olan ABD başkanlık seçimlerinin finans piyasaları üzerindeki yansıması net bir şekilde kendini belli ediyor.
  • Seçimlerin iki adayı Donald Trump ve Joe Biden arasında gerçekleşen ilk buluşmanın etkileri ile küresel boyutta da hisse piyasalarında bir düşüşe yol açtı.
  • ABD’de S&P 500, %0,85 düşüş göstererek Wall Street’te güne negatif alanda başladı.
  • Bitcoin şu an toparlanma gösterse de ikilinin buluşması ardından %1.19 düştü.
  • Trump – Biden buluşmasının ardından Asya-Pasifik pazarı da düşüşe geçti; Avustralya’da ASX 200, Japonya’da Nikkei ve Çin’de Şangay Kompozit üçlüsü de gerileme kaydetti.
  • Avrupa’da ise Londra’nın FTSE‘sine bağlı vadeli işlemler %0,5 düşüş gösterdi.
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “ABD Seçimleri, Bitcoin ve Hisse Piyasalarını Nasıl Etkiliyor?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...