AB’den kripto paralar için regülasyon paketi geliyor: Bu sene açıklanacak

Avrupa Birliği, Libra gibi “küresel stabil kripto para” projeleri için daha katı gereksinimleri içerecek yeni bir kripto para birimi kurallar zinciri hazırlıyor.

Avrupa Birliği’nin “İnsanlar için Ekonomi Komisyonu” birliği başkan yardımcısı Valdis Dombrovskis, Avrupa’nın dijital finansın lideri olma fırsatını kaçırmaması gerektiğini söyledi.

CoinDesk tarafından bildirildiği üzere Dombrovskis, bu hafta başında Dijital Finans’a Ulaşmak 2020 adlı toplantıda yaptığı konuşmada konuyla ilgili olarak, “Şu an Avrupa için uluslararası konumunu güçlendirmek ve dijital finans için yeni teknolojiler geliştiren Avrupalı şirketlerin standart belirleyici olmaları için ortada büyük bir fırsat var” dedi.

Dombrovskis aynı zamanda ilk eğilecekleri konunun da kripto paralar olacağını belirtti.

Özellikle menkul kıymet token’ları AB tarafından ciddi şekilde regüle edilmiş olsa da stabil kripto paraların çoğu hâlâ regüle değil. Dombrovskis bu konu hakkında “Yasal çerçevede bir kesinlik olmaması Avrupa’da kripto piyasasının gelişmesini engelliyor” şeklinde konuştu.

Dombrovskis ayrıca, kripto paralar için yeni bir kurallar zincirinin sadece regüle edilmemiş dijital varlıkları kapsamakla kalmayacağını, aynı zamanda kıtadaki mevcut standartları da güçlendireceğini söyledi.

Sene sonuna doğru açıklanacak

Geçmişte Letonya başbakanı da olan Dombrovskis, kuralların sene sonuna doğru açıklanacağını ve regülatörlerin pilot bir şema üzerinden yeni çözümler bulmak ve geliştirmek için araştırmalar yapabileceğini belirtti ancak konuyla ilgili detay vermedi.

Uzmanlar ise Dombrovskis’in konuşmasında bazı ayrıntıların olduğunu, özellikle küresel stabil kripto para olarak kabul edilecek bir paraya çok daha katı kurallar getirileceğinin işaretlerini aldıklarını belirtiyorlar.

Dombrovskis’in küresel stabil kripto paradan neyi kastettiği tam olarak anlaşılmıyor ancak en önemli ana bileşenlerden birinin geleneksel itibari paralar yerine kullanılabilecek ve sınır ötesi ödemeleri kolaylaştırabilecek olması olarak gösteriliyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “AB’den kripto paralar için regülasyon paketi geliyor: Bu sene açıklanacak”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...