ABD’li senatörler Facebook’tan kripto para projesinin detayları istedi

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Facebook’un CEO’su Zuckerberg’e bir mektup yazdı ve şirketin sır gibi sakladığı kripto para projesiyle ilgili detayları paylaşmasını istedi.

CoinDesk’te yer alan habere göre, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi, Facebook‘un yeni kripto para projesi ve şirketin bireylerin finansal bilgilerini nasıl ele aldığı konusuyla yakından ilgileniyor ve bu konuda endişe duyuyor.

Bugün Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’e bir mektup yazan Komite, özellikle tüketici gizliliğinin altını çizerek Facebook’un gizli kripto para projesiyle ilgili detayları paylaşmasını istedi.

Şirketin geçen yıl ABD bankalarından müşterileriyle ilgili detaylı finansal bilgileri paylaşmalarını istediği belirtilen mektubun devamında şu ifadeler yer alıyor:

“Gizlilik uzmanları, Facebook’un kapsamlı veri toplama uygulamaları ve toplanan bu verilerin Facebook’u Adil Kredi Raporlama Yasası’na tabi tutacak amaçlarla kullanılıp kullanılmadığı hakkında sorular soruyorlar.”

Bu endişelerin ışığında Komite, Zuckerberg’den Facebook’un “Libra” adlı kripto parasının nasıl çalıştığını, Facebook’un finansal düzenleyicilerle ilgili olarak neler yaptığını, kullanıcıların gizlilik ve koruma bakımından neler bekleyebileceklerini özetlemesini istiyor.

Daha geniş çerçevede Komite, Facebook’tan banka ve finansal kuruluşlar tarafından paylaşılan tüketici finansal bilgilerinin hangileri olduğunu, Facebook’un bu bilgileri ne yaptığını, Facebook’un kullanıcılarıyla ilgili bir derecelendirme sistemine veya onlar hakkında başka kişisel bilgilere sahip olup olmadığı ve Adil Kredi Raporlama Yasası’nı ihlal etmekten nasıl kaçındığı gibi soruları yanıtlamasını istiyor.

Facebook’un Libra adlı kripto para projesi hakkında çok az şey biliniyor. Şirket, geçen yıl Coinbase’in eski yönetim kurulu üyesi David Marcus başkanlığında bir Blockchain araştırma ekibi kurmaya başladı.

Facebook o zamandan beri bu ekip için çok sayıda iş ilanı yayınladı ve ayrıca MIT’de araştırma görevlisi olan ve aynı zamanda sektör tarafından tanınan bir kripto para ekonomisti olan Christian Catalini gibi önemli isimler de bu projeye katıldı.

Bu projeyle ilgili şimdilik bilinenler, sabit fiyatlı bir kripto para olacağı, proje için 50’nin üzerinde mühendislik ekibinin çalıştığı, şirketin 1 milyar dolar yatırım aradığı ve Whatsapp, Instagram ile Messenger gibi uygulamalarda kullanılabilir olacağı yönünde.

 

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “ABD’li senatörler Facebook’tan kripto para projesinin detayları istedi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...