Airdrop’tan bir ev parası kazandı: Ödül avcılarıyla tanışın

Kripto para projelerinin tanıtım ve kullanıcı tabanını artırmak amacıyla gerçekleştirdiği airdrop’lar, bazıları için geçim kaynağı oldu.

Bedava veya belirli görevlerin tamamlanmasıyla kripto para dağıtılan bir kampanya türü olan airdrop, kripto para projelerinin ve bazen borsaların kullanıcı tabanını genişletmek için sık başvurduğu yollardan biri ve gerçekten işe yarıyor da!

İyi bir örnek olarak, yalnızca yetişkinlerin erişimine açık bir sosyal ağ olan Sharesome, 2018 yılının Aralık ayında 1 milyardan fazla Flame Tokens (XFL) dağıttı ve 150,000 kişi kampanyaya katılırken sadece 48 saatte ağın Telegram kanalı 23,000 yeni abone aldı.

Projeler açısından bu kampanya neredeyse masrafsız, çünkü itibari parayla karşılaştırıldığında token yaratmak ücretsiz. Bilinen ilk airdrop, 2014 yılında Auroracoin tarafından gerçekleştirildi ve bu model, o günden bu yana popüler oldu.

Ev parası kazandı

Decrypt’te yer alan habere göre, yelpazenin diğer tarafında ise airdrop’lar birçok insan için geçim kaynağı hâlini almış durumda. Birkaç retweet ve yorumlarla elde edilen token’ların borsaya girmesi ve farklı diğer faktörlerle yaşadığı değer artışı, kısa sürede yüzlerce, hatta binlerce dolarlık bir kazanç getirebilir. Bu, çoğu gelişmekte olan ve günlük ücretin 5 dolardan az olabildiği ülkelerde yaşayan ödül avcıları için ciddi bir miktar. Bangladeşli bir ödül avcısı olan Abu Bakkar Sıddık bunlardan biri. Decrypt’e konuşan Sıddık, Kick ICO airdrop’undan bir ev satın alacak kadar para kazandığını söylüyor.

Öte yandan yalancı ve sahtekârların cirit attığı kripto para alanında dolandırılan ödül avcılarının sayısı da az değil. Görevler, layıkıyla yerine getirilmesine karşın hak edilen token’ların teslim edilmesi ayları bulabilir. Bu, şirketin başarısız olması ya da kurucuların paralarla kaçması için yeterli bir zaman. Bazı durumlarda ise ödül avcıları, aylarca süren yoğun çalışmaları karşılığında birkaç kuruşluk token alabiliyorlar.

“3 aylık memur maaşından daha fazla kazanıyorum”

Nijerya’da yaşayan 33 yaşındaki Oladele Olanrewaju, altcoin alıp satarken para kaybedince bunu telafi etmek için bir yol aramaya başladı ve airdrop’ların peşinde koştu.

Olanrewaju, işe Hydro ile başladı. Görevi basitti: retweet’ler, paylaşımlar ve Youtube videolarıyla projeyle ilgili çekicilik yaratmak. 2017’nin sonlarında token borsada listelenmeden önce 222,222 Hydro almıştı ve buradan 1500 dolar kazandı.

Olanrewaju, “Aylık olarak airdrop’lardan kazandığım miktarın memur olarak 3 aylık çalışmayla elde edeceğim miktardan daha fazla olduğunu söyleyebilirim.” diyor.

33 yaşındaki Nijeryalı, şimdi günde 8 saatini airdrop’lara harcıyor. Kazancının kripto para piyasasıyla birlikte düştüğünü ifade eden Olanrewaju, yine de hâlâ ayda yaklaşık 150 dolar kazanıyor. Ülkede asgari ücret 80 dolar.

“2019’da işler kesat”

Bangladeş’teki Feni Devlet Üniversitesi’nde Kimya okuyan 23 yaşındaki Ayub Emon, 2017’den beri airdrop’larla ilgilendiğini söylüyor. Emon, 2017 ile 2018 arasında 25,000 dolar kazandı. Emon, 2019’un iyi geçmediğini ve şimdiye kadar sadece 3000 dolar elde ettiğini söylüyor.

Tutulmayan sözler

Bir başka kişi, 32 yaşındaki bilişim uzmanı ve ödül avcısı Diego Santos, 2018 yılının Mayıs ayında bir white paper’ın çevirisini yaptı ve kendisine 6000 dolar değerinde 2000 token sözü verildi. Santos, 100’ün üzerinde sayfayı ana dili Portekizce’ye çevirmek için tam iki haftasını harcadı fakat proje borsada bile listelenmedi.

3 günden az bir sürede 4000 dolar

Santos, bir başka proje, merkeziyetsiz wi-fi ağı worldwifi.io’da Telegram sticker’ları oluşturmak için bir hafta çalıştı ve 1500 dolar değerinde ödül alacaktı. 2018 yılının Nisan ayında hak ettiği token’ları aldı ve WeToken iki ay sonra borsaya çıktı. Borsada listelenir listelenmez ödül avcılarının satışıyla fiyat çöktü. Santos’un 1500 doları 3 dolara düştü. Diğer yandan 2018’in Mayıs ayındaki bir başka airdrop kampanyasında Santos, Credits için birkaç stickers yarattı ve 3 günden az bir sürede 4000 doların üzerinde para kazanmıştı. Bu miktar, Brezilya’da neredeyse bir buçuk yıllık asgari ücrete bedel.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Airdrop’tan bir ev parası kazandı: Ödül avcılarıyla tanışın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...