Almanya’dan doping etkisi yapacak kurumsal Bitcoin kararı!

Almanya’da önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek olan kanun, Bitcoin ve kripto para piyasaları için yeni bir yükseliş ivmesi yaratabilir. 

Almanya’da yürürlüğe girecek yeni kanun ile birlikte, Almanya merkezli kurumsal fonlar toplam portföylerinin %20’sine kadar Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapabilecekler.

Önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek olan kanun kurumsal fonlara dijital para birimlerine yatırım yapmanın yolunu açıyor.

Almanya’dan kripto hamlesi

Bloomberg tarafından 30 Temmuz’da yayımlanan rapora göre, Spezialfonds denilen sabit Alman kurumsal yatırım fonları, toplam varlıklarının %20’sini dijital varlıklarda tutabilecekler.

Almanya’da Spezialfonds olarak sınıflandırılan fonların yaklaşık olarak 1,8 trilyon euro, yani yaklaşık 2,1 trilyon dolar değerinde varlık yönettiği değerlendiriliyor. Bu fonlar yalnızca, sigorta ya da emeklilik şirketleri gibi yerel kurumsal yatırımcılar tarafından erişilebiliyor.

Alman fon endüstrisi kuruluşu BVI’da kripto para uzmanı olarak çalışan Tim Kreutzmann fonların dijital para yatırımı konusunda çekingen davranacakları görüşünde.

Çoğu fon başlangıçta %20 oranının altında kalabilir. Kurumsal yatırımcılar, sigorta şirketleri gibi, katı yatırım kuralları vardır. Ayrıca, kripto paralara yatırım yapma istekleri de olmalı…

Girişim, çok sayıda Alman kurumundan kripto para birimi ürünlerine yönelik artan talebin ardından gelse de, yönetim danışmanlığı firması Oliver Wyman LLC’nin yöneticilerinden Kamil Kaczmarski, birçok yerel yatırımcının, özellikle kötü volatilite nedeniyle, hala şüpheci olduğunu belirtti. Kaczmarski bu eğilimin önümüzdeki beş yıl boyunca devam edeceği görüşünde.

Bununla birlikte Almanya’da kripto para yatırımlarına yönelik olumlu düşünen kurumlar da var.

Deutsche Bank Bitcoin konusunda kararlı

Bilindiği üzere geçtiğimiz Mayıs ayında Alman finans devi Deutsche Bank, kripto paralara karşı olan pozitif yaklaşımını göstermişti.

O dönemde bankanın CIO’su Christian Nolting, kripto paraların uzun soluklu olarak piyasada kalmaya devam edecekleri görüşünde olduğunu ifade etti.

Kripto para birimlerinin (bir şekilde) piyasada kalacağı açığının şimdiye kadar açık şekilde anlaşıldığını düşünüyorum. Ancak bunların ana akım bir varlık sınıfından uzak oldukları kanısındayım.

Bununla birlikte, Nolting, özellikle CBDC’şerin kripto paralara zarar vereceği ve onların uluslararası para birimi olarak kullanılmaları şanslarını azaltacağı görüşünde.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Almanya’dan doping etkisi yapacak kurumsal Bitcoin kararı!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...