Az Bilinen Bu Metrik, Bitcoin’de Bir Fırtına Habercisi Olabilir

Pek bilinmeyen bir veri metriğine göre, piyasa değeriyle en büyük kripto para Bitcoin, birkaç ay devam edecek bir boğa koşusunun eşiğinde olabilir.

CoinDesk‘in kripto para analiz şirketi Glassnode’un verilerine dayandırdığı haberde, kârda olan Bitcoin’lerin yüzdesinin şu anda yüzde 87 olduğu kaydedildi. Metrik, en son taşındıkları zamandan daha yüksek bir değere sahip coin’lerin oranına bakılarak hesaplanıyor.

Mevcut durumda dolaşımda 18 milyon 400 bin BTC var. Bunların 16 milyonundan fazlası, kârda. Daha da önemlisi, yüzde 87 seviyesi, önceki uzun vadeli boğa piyasalarının başlangıcında görülen seviyeye epeyce yakın.

Glassnode’un haftalık raporunda, “Tarihsel olarak yüzde 90 ve daha yüksek seviyeler, belirgin bir şekilde boğa piyasalarının habercisi oldu.” deniliyor.

Örneğin, 2016 yılının Ekim ayında kârdaki Bitcoin’lerin dolaşımdaki tüm Bitcoin’lere oranı yüzde 90’ın üzerine çıkarken lider kripto paranın fiyatı Ağustos’ta 470 dolardan 2017 yılının ilk çeyreği itibari ile 1100 doların üzerine tırmanmıştı. Aşağıdaki grafik 2016 ila 2016 yılları arasında kârdaki Bitcoin arzını gösteriyor.

Bitcoin, bunun ardından yükselmeye devam etti ve Aralık 2017’de bilindiği üzere, 20 bin dolarlık rekor bir seviyeye çıktı. Bu meteorik ralli boyunca, fiyat dışı metrik, yüzde 80 ila 99 arasında kaldı.

Daha da geriye gidilirse, 2013 yılının Ocak ayında kârdaki arz yüzdesi, yüzde 90’ın çok üzerine çıktı ve Bitcoin, Nisan ayının ortasında 250 dolara yaklaşırken üç ay boyunca bu seviyenin üzerinde kaldı. Aynı durum, Kasım ayı ortasında fiyatlar 1000 doların üzerine tırmanırken de görüldü.

Tüm bu veriler, kârdaki Bitcoin’lerin dolaşımdaki toplam arza oranının yüzde 90’ın üzerine çıkmasının Bitcoin’in parlak bir boğa koşusuna çıkabileceği anlamına geliyor. Bitcoin, son üç ayda yaklaşık yüzde 150 değer kazandı ve kârdaki arz oranı yüzde 87’ye yükseldi.

Son olarak aşağıdaki grafik, 2011’den 2020’ye kârdaki Bitcoin arzı ile fiyattaki değişimi gösteriyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Az Bilinen Bu Metrik, Bitcoin’de Bir Fırtına Habercisi Olabilir”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...