Bitcoin Ani Dump ile Yarım Saatte 120 Milyon Doları Süpürdü

Bitcoin fiyatı bugün Bitfinex, Coinbase, Binance gibi borsalarda hızlı bir şekilde yükselmeye başladı. Bitfinex’te 19.900 doların üstüne kadar çıkan Bitcoin, bu ani yükselişin ardından sert bir dump ile karşılaştı.

Bitcoin fiyatı bugün 14:00 sularında 20.000 dolara kadar dayandı ve Bitfinex gibi borsalarda tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. BTC/USD grafiğindeki bu ani çıkışın bedeli, dakikalar içerisinde ani bir dump ile ödendi. Coin yarım saat gibi bir süre içerisinde 19.900 dolardan 19.300 dolara kadar düştü. Kripto para takipçileri bu ani hareketliliği “mini-dump” olarak tasvir ettiler.

Vadeli işlem piyasasını sildi süpürdü

Bitcoin fiyatında yaşanan bu ani hareketlilik spot yatırımcı nezdinde büyük bir etki yaratmadı. Fakat bu gibi nüanslara karşı daha hassas olan vadeli işlem piyasasından 120 milyon dolar para silindi. Bybt verilerine göre vadeli işlem piyasasında sadece 1 saat gibi bir süre içerisinde 130 milyon dolarlık pozisyon tasfiye oldu. Bunun 120 milyon dolarlık kısmı dump kaynaklıydı.

Anlık veriler, bu dump nedeniyle yaklaşık 50 bin yatırımcının tasfiye olduğunu göstermekte. Bu dump yüzünden tasfiye olan en büyük sözleşme BitMEX’teki 4.42 milyon dolarlık bir sözleşmeydi. Son 1 saat içerisinde tasfiye olan pozisyonların %50’sinden fazlası Binance kaynaklıydı.

Kimi stop oldu kimi kıl payı kurtuldu

Kripto para piyasasındaki bu ani hareketlilik bazı yatırımcıların pozisyonları etkilerken bazılarını tasfiye veya stop olmanın eşiğine kadar getirdi. Yerli kripto para traderlarından Richard Sorge, piyasada yaşanan volatilitenin hemen ardından “pozisyonlarının hepsinin stop olduğunu” açıkladı.

The Wolf of All Streets ismiyle tanıdığımız Scott Melker ise BTC fiyatındaki bu ani dump’tan adeta kıl payı kurtulduğunu söyledi. Ünlü analistin tweeti şu şekilde oldu:

“25 katlık kaldıraçlı pozisyonum arada birkaç dolar daha fark olsa tasfiye olacaktı. Çok şükür.”.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin Ani Dump ile Yarım Saatte 120 Milyon Doları Süpürdü”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...