Bitcoin blokları, bir yıldır görülmemiş bir hızda üretiliyor

Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen zorluk ayarlaması sonrası Bitcoin blokları, son bir yıldır görülmemiş bir hızda üretilmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde Bitcoin’de beklenen zorluk ayarlaması gerçekleşti ve zorluk yüzde 9.3 oranında düşerek 13.73 trilyona geriledi. Bu seviye, Ocak ayından beri görülmemişti.

Zorluk ayarı, hash rate’teki değişimlere göre yaklaşık olarak her iki haftada bir gerçekleştiriliyor ve bu sayede, Bitcoin ağındaki bilgi işlem gücünün artış ve azalışları baz alınarak blokların 10 dakikada bir bulunması sağlanıyor. Bilindiği gibi, hash rate yüksek, zorluk düşük kalırsa blok süreleri kısalıyor, diğer durumda ise aksi geçerli oluyor. Bugün Bitcoin ağında ise buradaki ilk durum geçerli.

Kripto para analiz platformu Glassnode’un paylaştığı son verilere göre, Bitcoin blokları şu anda neredeyse saatte 8 blok hızda üretiliyor. Bu hız, 2019 yılının Temmuz ayından beri ilk kez görülüyor. Normal koşullarda saatte 6 blok üretilmesi gerekiyor.

Glassnode, blok üretiminin son bir yılda görülmemiş bir hızda ilerlemesinin son zorluk ayarlamasının bir sonucu olduğunu vurguladı.

Son olarak Blockchain.com’dan elde edilen veriler, halving sonrası 17 Mayıs’ta saniyede 81 kentilyon hash’e düşen hash rate’in dün itibari ile 122 kentilyona çıktığını gösteriyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin blokları, bir yıldır görülmemiş bir hızda üretiliyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...