Bitcoin Boşanma Davası, Hahamlık Mahkemesi’nde

Bazı eyaletler ve mali düzenleyiciler Bitcoin’den rahatsız olsa da insanlar artık günlük hayatlarında kripto paraları kullanıyorlar. Son zamanlarda Bitcoin’in boşanma davalarında kullanılmaya başlaması da kripto paraların artık hayatımızın içinde olduğunun kanıtı niteliğinde. Bu durumun son örneği ise İsrail’den geldi.

Bitcoin Evliliği

İsrail’de bir hahamlık mahkemesi, geçtiğimiz günlerde ilk defa Bitcoin ile ilgili bir karrasızlıkla karşı karşıya kaldı. Dini mahkemeden bir boşanma davasında kripto paralarla ilgili karar vermesi istendi.

Yahudi düğünlerinde damat geline, herhangi bir boşanma durumunda bir miktar tazminat ödemeyi taahhüt eder. Düğün sırasında çiftlerden sembolik bir tutar yazmaları istenir. Çünkü geleneklere göre, eğer bir boşanma yaşanırsa, yazılan tutar kadar tazminat ödenmek zorundadır. Üst düzey bankacı olan kadın ve bir yatırım firmasının yönetiminde olan adam bu tazminat için 30 Bitcoin belirlediler. Henüz üç ay önce evlenen, otuzlu yaşlarının başında olan çift, tazminat miktarını belirlediklerinde 30 Bitcoin yaklaşık olarak 2 milyon şekel değerindeydi.

Kadın, bazı kişileri rahatsız etse de bu kararlarını, “Bunun zekice ve soğukkanlı bir hareket olduğunu düşündük. Eskiden insanlar 50 deve ve bir düzine gümüş para isterlermiş. Bugünse biz Bitcoin’den bahsediyoruz.” sözleriyle ifade etti.

Bitcoin Boşanması

Bu hafta kadın tazminat için hahamlık mahkemesine, 2 milyon şekel talebinde bulunduğunu söyledi. Boşanmanın erkek tarafı ise söz verdiği gibi tazminatı ödeyeceğini söyledi. Ancak ödemenin evlilik zamanındaki kurdan değil boşanma zamanındaki kur üzerinden yapılmasını kabul etti. Bu tutar şu an için yaklaşık olarak 1 milyon şekel yapıyor.

Kadın en başta kocasının, 2 milyon şekel yazmak istediğini ama kendisinin kocasını, 30 Bitcoin yazmaya ikna ettiğini söyledi. Kadın ifadesinde, “Kocam yatırımcı bende bankacıyım. İkimizde Bitcoin’in meşru bir para birimi olduğunu kabul ediyoruz. Eğer kendisi 2 milyon şekel diye belirtmemiş olsaydı bende düğün günündeki değeri istemezdim.” dedi. Bu ifadelerin yanında davanın nasıl çözüme kavuşacağı ise hahamlık mahkemesine kalmış durumda.

Bitcoin’in konu olduğu, İsrailli çiftin bu boşanma davası, şu an dünyanın dört bir yanındaki benzer davalardan yalnızca biri. Bir İngiliz hukuk bürosu şu anda benzer üç dava ile ilgilendiklerini söylüyor. Hatta kripto paraların konuşulduğu bu davalardan birinde yaklaşık olarak 840.000 doların söz konusu olduğu da belirtiliyor.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin Boşanma Davası, Hahamlık Mahkemesi’nde”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...