Bitcoin düşerken bazı trader’lar 52 bin dolar ihtimaline oynuyor

Bitcoin’in pazartesi günkü yüzde 20’lik düşüşünün ardından, bazı opsiyon trader’ları önümüzdeki haftalarda fiyat rallisinin devam edeceğini düşünüyor ve buna göre hareket ediyor.

Pazartesi günü görülen 30 bin seviyesinden geri dönen ve haberin yazıldığı dakikalarda yaklaşık 34 bin 800 dolar seviyesinden işlem gören BTC, hafta sonunda 40 bin doları aşmış 42 bin doları da geçmiş ancak daha sonra düşmüştü.

Yaşanan düşüşe rağmen bazı trader ve yatırımcılar ise en büyük kripto paranın Ocak sonuna kadar yükseleceğine dair inançlarını koruyorlar ve CoinDesk’in aktardığına göre, Deribit borsasında 29 Ocak’ta sona eren alım opsiyonlarıyla 52 bin, 64 bin ve 72 bin dolar kullanım fiyatından sözleşmeler satın alıyorlar.

Bilindiği üzere alım opsiyonu alıcıya bir varlığı daha önceden belirlenmiş bir fiyattan belirli bir günde ya da bugünün daha öncesinde satın alma hakkını verir. Bu hak ise diğer vadelilerden farklı olarak bir zorunluluk gerektirmez. Alım opsiyonu yükseliş, satım opsiyonu ise düşüş bekleyen yatırımcıların açtığı işlemlerdir. Bir opsiyon sözleşmesi, Deribit’te bir Bitcoin satın alma veya satma hakkını temsil eder.

İsviçre merkezli veri analiz platformu Laevitas tarafından sağlanan bilgiye göre dün 52 bin dolar kullanım fiyatlı 4000 kontrat satın alındı. 64 bin dolar kullanım fiyatlı 3250, 72 bin dolar kullanım fiyatlı 2000 kontrat satın alındı.

Teorik olarak bakıldığında, Bitcoin’in 29 Ocak’ta veya öncesinde 52 bin dolar kullanım fiyatının üzerine çıkması opsiyonun kâra geçmesi anlamına geliyor. Şu anda 3 kontrat da spot fiyatların kullanım fiyatlarının altında olmasıyla zararda opsiyon veya bir başka ifade ile asli değersiz opsiyon statüsünde ve sırasıyla 0.045, 0.0260, 0.0190 BTC’den işlem görüyorlar.

Yükseliş beklentisinin göstergesi

Asli değersiz opsiyonlar, yani kullanım fiyatı, mevcut spot fiyatın üzerinde olan opsiyonlar, göreceli olarak ucuzdur ve eğer fiyat istenilen noktaya ulaşırsa önemli kazançlar sağlayabilir. Bu nedenle, yükseliş beklentileri olan deneyimli trader’lar genelde daha yüksek kullanım fiyatlı alım opsiyonları satın alırlar. Dolayısıyla 52 bin, 64 bin ve 72 bin dolardan alınan alım opsiyonları, yükseliş beklentisinin göstergesi. Diğer opsiyon piyasalarında da benzer hareketler görülüyor.

Öte yandan analistlere göre, zincirüstü göstergeler hala çok güçlü ve yükseliş yönündeki dirençler çok daha hafif.

Blokzincir analiz firması Glassnode CTO’su Rafael Schultze-Kraft konuyla ilgili attığı tweet’te şu yorumu yaptı:

“Kısa vadeli BTC fiyat hareketlerinin sizi amacınızdan saptırmasına izin vermeyin. Ağ sağlıklı ve temelde her şey güçlü. Geniş açıdan bakın ve HODL”

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin düşerken bazı trader’lar 52 bin dolar ihtimaline oynuyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...