Bitcoin Fiyatı Düşmeye Devam Ediyor

Bitcoin fiyatı sabaha kadar düşmeye devam etti. Coinmarketcap verilerine göre fiyat an itibarıyla 8 bin 300 dolar seviyesine kadar gerilemiş durumda.

Bekleniyordu

Geçtiğimiz gün paylaştığımız yazıda da belirttiğimiz üzere Bitcoin fiyatına buna benzer bir düşüş bekleniyordu. Bazı analistlere göre Bitcoin fiyatının düşüşe geçmiş olmasına şaşırmamak gerekiyor.

Bunun başlıca sebebi olarak Bitcoin fiyatının geçtiğimiz günlerde yakaladığı ivmeyi kaybetmiş olması gösterilebilir. Bitcoin geçen hafta 9 bin doların üstüne çıkarak pek çok yatırımcının yüzünü güldürdü. Ancak bazı analistlere göre Bitcoin için artık düzeltme süreci başlamış durumda.

Peki Neden?

Şu anda Bitcoin fiyatında yaşanan düşüşü tek bir gelişmeyle açıklamak pek mümkün değil. Ancak Bitcoin fiyatının düşüşe geçmesine yol açmış olabilecek belli başlı birkaç olay var.

Bunlardan ilkine örnek olarak Çin’in yeni yıla giriyor olmasını gösterebiliriz. Kripto para yatırımcıları artık Çin yeni yıla gireceği zaman piyasada bir düşüş olmasına alıştılar. Çin yeni yıla ile kripto para piyasası arasındaki ilişki bu yıl da bozulmadı ve Bitcoin fiyatı bu yıl da düşüşe geçti.

 

Arthur Hayes gibi bazı isimler Bitcoin fiyatının düşüşe geçebileceğini zaten öngörmüşlerdi. Chainalysis verilerilerine göre şu anda en büyük 50 kripto para borsasından 20 tanesinin merkezi Asya-Pasifik bölgesinde yer alıyor. Çoğu Çin merkezli olan bu borsalar, günümüzde piyasadaki toplam ticaret hacminin hemen hemen yüzde 40’ına sahipler. Dolayısıyla Çin’de yaşanan gelişmeler kripto para piyasasını kısa süre içerisinde, ciddi ölçüde etkileyebiliyor.

OANDA analistlerinden Ed Moya’ya göre ise kripto para piyasasında yaşanan düşüşün tek sebebi bu değil. Moya’ya göre merkez bankalarının son günlerde yaptıkları açıklamalar da kripto para piyasasının düşüşe geçmesini hızlandırdı. Koin Bülteni olarak da paylaştığımız üzere altı merkez bankası geçtiğimiz günlerde bir araya gelerek dijital paralar için ortak bir çalışma grubu kurdu. Ed Moya’ya göre merkez bankalarının bu dijital para hamlesi, piyasadaki yatırımcıları biraz daha temkinli olmaya itmiş olabilir. Moya’ya göre:

Hem Bitcoin hem de diğer kripto paralar günümüzdeki yasal belirsizlikler yüzünden büyük bir baskı altındalar. Yatırımcılar piyasaya kısa vadede şüpheci bir gözle bakıyorlar.

Bir Sonraki Hedef Ne?

Bitcoin fiyatının bir sonraki durağının neresi olacağını öngörmek elbette bir hayli güç. Ancak bazı analistler Bitcoin fiyatının bir süre daha düşeceğini söylüyorlar.

Bu analistlere göre Bitcoin fiyatının yeniden yükselişe geçebilmesi için öncelikle biraz daha güç toplaması gerekiyor. Josh Rager’a göre Bitcoin fiyatı 8 bin-8 bin 165 dolar aralığına kadar gerileyebilir ancak bu kadar geriledikten sonra yeniden bir yükseliş görebiliriz.

Başka bir analist olan Crypto Michael de Bitcoin fiyatının yeniden yükselişe geçmeden önce biraz daha değer kaybedeceğini öngörüyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin Fiyatı Düşmeye Devam Ediyor”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...