Bitcoin fiyatında yaşanan sert düşüşün 3 nedeni

Bitcoin fiyatı, son dönemin en sert düşüşünü yaşıyor. Günün ilk saatlerinde 10 bin doların altına gerileyen, daha sonra bir miktar toparlanan Bitcoin’deki bu düşüşün ardında neler var?

Bitcoin fiyatları perşembe günü adeta tepetaklak yokuş aşağı gitti. Önce 11 bin doların altına inen ve şok etkisi yaratan fiyat, 10 bin 500 gibi önemli bir destek noktasının da aşağısına düştü.

CoinDesk’e göre analistler ise Bitcoin rallisinin kırılmasının arkasında 3 neden görüyor:

  • Geleneksel piyasalarla birlikte senkronize düşüş

ABD’nin en büyük 500 hisse senedi endeksi göstergesi Standard & Poor hafta başında rekor seviyeye yükselmesinin ardından perşembe günü geriye çekildi. Ağustos ayının son haftasında gelen 881 binlik işsizlik başvurusu rakamı da aslında pandemi başladığı günden bu yana gelen sayının en düşüğüydü ancak 2009 krizindeki 665 bin sayısının da çok üstünde!

“Koronavirüs azalıyor rakamlar düzelmiyor!”

Navy Federal Kredi Birliği ekonomisti Robert Frick ise işgücü piyasasının mücadele etmeye devam ettiğini ve Ağustos ayında düşen koronavirüs seviyelerine rağmen piyasanın iyileşme göstermediğini” söyledi.

Kripto para analiz firması TradeBlock’un kurumsal araştırma direktörü John Todaro da, “Bu sabahın en büyük düşüş gösterenleri teknoloji hisseleri ve perakende trader’lar da bu satış dalgasındalar. Bu düşüşün daha geniş kitleye yayılan bir çöküşe dönüşüp dönüşmeyeceğini göreceğiz. Ancak hisse senetleri düşüşleriyle dijital para düşüşlerinin üst üste geldiğini de söylemek lazım”

  • DeFi gidişatı Bitcoin’i de aşağı çekti

Daha çok ikinci büyük kripto para Ethereum üzerinde çalışan merkezsiz finans yani DeFi’daki spekülatif heyecan sona erdi ve trader’lar yavaş yavaş buradan çıkmaya başladılar.

Ethereum fiyatları önceki gün yüzde 7,6, dün ise 8,3 geriledi. ETH Temmuz’da yüzde 54, Ağustos’ta ise yüzde 25 ile büyük momentum kazanmış; Compound, Yearn.Finance ve SushiSwap gibi çok kazançlı ancak bir o kadar da riskli projelere adeta dolar akmıştı. DeFi Pulse verilerine göre Ağustos’ta 9,5 milyar dolara ulaşan DeFi’daki kilitli meblağ son birkaç günde 400 milyon dolar azaldı.

6 bin dolardan 1 doların altına inince…

PIZZA ve HOTDOG gibi token’ların da değerlerinin saatler içinde yok olması, binlerce dolardan 1 doların altına inmesi de burada etkiliydi. BTC, ETH ve diğerlerinin bu varlıkların teminatlandırılması için kullanılması ve sonra gelen çıkış da düşüşte etkili oldu.

  • Madenciler, Bitcoin’lerinin bir bölümünü sattı

Bitcoin madencileri ve muhtemelen aynı zamanda trade de yapanlar, ağın güvenliğini sağlamaya yardımcı oldukları için ödül olarak aldıkları BTC’lerin bir kısmını yükseliş trendine rağmen sattılar ve risk aldılar.

Perşembe günü de, artan satış baskısının habercisi olarak görülen, büyük miktarda BTC’nin cüzdanlardan borsalara aktarılması da dikkat çekiyor.

Bir blokzincir veri analiz firması olan CryptoQuant’a göre, büyük çaptaki Bitcoin madenciliği havuzları izlendiğinde borsalara aktarılan Bitcoin’lerin sayısında artış tespit edildi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin fiyatında yaşanan sert düşüşün 3 nedeni”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...