Bitcoin hash rate’inin yarısından fazlası tek bir eyaletin eline geçti

CoinShares’ın paylaştığı verilere göre, Çin’in Sichuan eyaleti, Bitcoin’in hesaplama gücünün (hash rate) yüzde 54’ünden sorumlu hâle geldi.

Bitcoin ağının hesaplama gücünün (hash rate) üçte ikisi, Çin’de bulunan Bitcoin madencilerinin elinde ve yarısından fazlası ise tek bir eyalet tarafından kontrol ediliyor.

Rakamlar, yaklaşık iki yıldır Bitcoin’in hash rate’ini izleyen dijital varlık şirketi CoinShares tarafından ortaya konuldu. CoinShares’ın verilerine göre Çin, şu anda tam olarak Bitcoin hash rate’inin %66’ını kontrol ederken rakamın Haziran ayından bu yana %60 arttığı ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı belirtiliyor.

Öte yandan ülkenin Sichuan eyaletinde bulunan Bitcoin madencileri ise küresel hash rate’in yüzde 54’ünü tek başına yapıyor. CoinShares, kalan kısmın büyük bir bölümünün Washington, New York, British Columbia, Alberta, Quebec, Newfoundland ve Labrador, İzlanda, Norveç, İsveç, Rusya Sibirya Federal Bölgesi, Kazakistan, Gürcistan ve İran arasında eşit olarak dağıldığını tahmin ediyor.

Şirket, kripto para madencilerinin çoğunlukla yenilenebilir enerji kullandığı belirterek Bitcoin madencileri tarafından harcanan elektriğin yüzde 73’ünün yenilenebilir enerjiden geldiğini kaydediyor.

Son olarak CoinShares, Bitcoin’in hash rate’inin 2019 boyunca çarpıcı bir şekilde tırmanmasını Bitmain gibi Çinli şirketlerin piyasaya sürdüğü daha güçlü madencilik cihazlarına bağlıyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin hash rate’inin yarısından fazlası tek bir eyaletin eline geçti”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...