Bitcoin’de beklenen altın çapraz çok yakın

Bitcoin’in 5000 doların üzerinde kalmayı sürdürmesiyle birlikte bir süredir dillendirilen altın çapraza oldukça yaklaşıldı.

Bitcoin, 2 Nisan’dan bu yana bazen küçük geri çekilmelerle 5000 doların üzerinde seyrediyor. Lider kripto para, yayın saatinde (23.00) Bitstamp üzerinde 5300 dolardan alıcı buluyor.

Bitcoin’in 2 Nisan’da 5000’in üzerine tırmanması, fiyatının 200 günlük hareketli ortalamayı aşmasını sağladı. Böylece Bitcoin, en son Mart 2018’de üzerinde olduğu 200 günlük hareketli ortalamayı uzun bir süre sonra yeniden geçmiş oldu. Birçok analist, 200 günlük hareketli ortalamanın geçilmesini, eğilimin değiştiğini işaret edebileceğinden dolayı önemsiyor.

Piyasa gözlemcileri, Bitcoin’in bu anahtar seviyenin üstüne tırmanmasının ardından “altın çapraz” olayını dillendirmeye başlamıştı. Altın çapraz, bir varlığın kısa vadeli hareketli ortalamasının uzun vadeli hareketli ortalamasının üzerine çıktığında oluşuyor. Örneğin Bitcoin’in 50 günlük hareketli ortalaması, 200 günlüğün üzerinde yer aldığında bir altın çaprazdan söz edilebilecek.

Bitcoin’in 5000 dolarda tutunmayı başarmasıyla beraber altın çapraz ihtimali günden güne kuvvetlendi. Son verilere göre Bitcoin’in 50 günlüğü 4330 dolarda, 200 günlüğü ise 4500 dolarda yer alıyor. Bitcoin, 5000 dolar seviyelerinde işlem gördükçe aradaki fark hızla kapanıyor ve bu birkaç gün içinde altın çaprazın gerçekleşeceğini gösteriyor.

Uzmanlar, altın çaprazı orta ve uzun vadede bir varlık için önemli bir “al” sinyali olarak yorumluyorlar. Bu model, kısa vadeli hedefler için değil, orta ve uzun vadeli hedefler için önem taşıyor.

Bitcoin’in grafiğinde geçmişte birçok defa altın çapraza rastlanıyor. Örneğin, Temmuz 2014’te Bitcoin 600 doların bir miktar üzerinde işlem görürken gelen altın çapraz sonrası fiyat beklenen hamleyi yapmamış ve birkaç ay sonra ortaya çıkan ölüm çaprazı (50 günlüğün 200 günlük hareketli ortalamanın altına düşmesi) ile 150 dolara gerilemişti. Ancak daha sonra Ekim 2015’te görülen bir başka altın çapraz neticesinde fiyat, 250 dolardan 20,000 dolara giden büyük bir koşuya başladı.

Sending
User Review
0 (0 votes)
Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin’de beklenen altın çapraz çok yakın”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...