Bitcoin’deki artışın ortasında İsrail’den vergi hamlesi

Bitcoin, her geçen gün yeni bir rekor kırarken İsrail’in vergi kurumu ITA, kripto para yatırımcılarına dönük vergi incelemelerini hızlandırdı.

İsrail’in vergi kurumu ITA, Bitcoin ve kripto para yatırımcılarından sahip oldukları varlıkları, vergisel amaçlar doğrultusunda bildirmelerini istedi.

Globes tarafından bildirildiğine göre, ülke çapındaki vergi denetçileri piyasa üzerinde sıkı önlem almaya başladı ve sektörü vergi tahsilatı için teftiş ediyorlar.

ITA’nın İsraillilerin hesaplarıyla ilgili veri ve bilgileri elde etmek üzere İsrail’de ve yurt dışında faaliyet gösteren borsalardan kullanıcı verilerini topladığı belirtiliyor.

ITA’nın son hamlesinin altında iki önemli nedenin yattığı ifade ediliyor: parasızlık ve hazine kasasını doldurma. Bitcoin’deki yükselişin kripto para yatırımcılarından vergi almaya dönük ilgiyi canlandırdığı söyleniyor.

Vergi kurumu, 2018 yılında, dijital para birimlerine yatırım yapanların, faaliyetleri ticariye dönüşmediği sürece yüzde 25 sermaye kazancı vergisine tabi olduklarını açıklamıştı. Faaliyetlerin bir ticari işletmeye dönüşmesi durumunda ise iki aşamalı bir kurumlar vergisi veya marjinal vergi tahsil ediliyor.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin’deki artışın ortasında İsrail’den vergi hamlesi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...