Bitcoin’e 1860’ların petrolü benzetmesi

Adamant Capital’in kurucusu Tuur Demeester, Bitcoin’i 1860’lardaki petrole benzetti ve avantajların şüpheci alıcılara açıklanması gerektiğini söyledi.

Bitcoin’in blockchain’i, güvenliği madencilerin kendi sistemleriyle ağı savunmalarına dayanan, merkezi olmayan bir hesap defteridir. Madenciler yaptıkları iş sebebiyle Bitcoin ile ödüllendirirler, bu da madencileri motive eder ve ağın güvenli kalmasını sağlar.

Fakat madencilere verilen blok sübvansiyonun son kullanma tarihi olması, bu tarih geçtikten sonra Bitcoin’in güvenliğinin tehdit altında olabileceğine dair endişeler doğurdu.

Durumu değerlendiren Bitcoin Geliştiricisi Tamas Blummer, Bitcoin blockchain’in doğrudan kullanımının gelecekte ‘saçma bir şekilde pahalı’ olabileceğini ifade etti.

Adamant Capital’in kurucusu Tuur Demeester ise Bitcoin’in gelecekte nereye gidebileceğine dair bir karşılaştırma yaptı.

Demeester, Bitcoin’in şu anki durumunun, doğal kaynakların doğada az olması nedeniyle ham petrole benzediğini belirtti. 1860’larda kamuoyu tıpkı Bitcoin kullanımı konusunda olduğu gibi çok dikkatli oldukları için avantajların şüpheci alıcılara açıklanması gerektiğini söyledi.

Petrolün popülaritesi iki yılda ihracat 40 varilden 25 milyon varile yükselirken patladı. Bitcoin gibi petrol fiyatları da pazarın ilk kurulduğu ilk günlerinde oldukça değişkendi. Mesela Londra’da fiyatlar bir galonda 5 ila 30 kuruş arasında değişiyordu.

Demeester, tüm senaryoyu Petrol ve Bitcoin arasında birçok ‘olası paralellik’ olduğunu belirterek ana hatlarıyla açıkladı. Her iki tarafın da potansiyel olarak büyük ekonomik faktörler olarak tanımlanması yıllar aldı. Her ikisi de erken altyapı sorunları ile karşı karşıya kaldı ve düpedüz büyüme açıkça yavaştı.

Ancak her ikisi de uygulama ve popülerlik devrilme noktasına ulaştıktan sonra hızlı benimseme ile aynı özellikleri sergiledi.

Verdiği bu örnekle Demeester, blok sübvansiyon zamanla azaldığında Bitcoin’in önemini kaybetmeyeceğini, Bitcoin’in sanal bir varlık olarak daha iyi anlaşılabileceğini ve değerli bir varlık olarak rafine edilerek statüsünü sağlamlaştırabileceğinin altını çizdi.

Bu Yazıyı Paylaş

Etiketler

Beğenebileceğiniz diğer içerikler

0 thoughts on “Bitcoin’e 1860’ların petrolü benzetmesi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Anket

Sizce hangi kripto para daha da değerlenecek?

Sonuçları Gör

Yükleniyor ... Yükleniyor ...